Problem odorów, które uprzykrzają życie mieszkańcom Jarocina, pozostaje nierozwiązany od kilku lat. W ostatnim czasie zdecydowane działania w kierunku naprawy tej sytuacji podjęła burmistrz Urszula Wyremblewska - Korzyniewska we współpracy z Wielkopolskim Centrum Recyklingu, które jest wskazywane, jako jedno z głównych źródeł emisji nieprzyjemnych zapachów.
Problem smrodów w Jarocinie ma już swoją historię
O tym, że w Jarocinie śmierdzi i że mieszkańcom uprzykrza to życie pisaliśmy na naszym portalu i w Gazecie jako pierwsi. Jako źródło odorów najczęściej wymieniane było Wielkopolskim Centrum Recyklingu (dawne ZGO). Na przestrzeni lat w zakładzie odbywały się kontrole między innymi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W trakcie jednej z nich inspektorzy stwierdzili „liczne przekroczenia norm”.Ówczesny zarząd WCR-u stał jednak na stanowisku, że instalacja nie może być źródłem przykrych zapachów. Jako winowajców wskazywano między innymi miejscowych rolników, którzy mają grunty wokół miasta. Mieszkańcy - zwłaszcza osiedla 700-lecia, podejmowali akcje protestacyjne i apelowali do władz o rozwiązanie problemu. Przy niektórych posesjach w mieście zawisły nawet specjalne banery, a liderzy akcji zbierali podpisy przeciwko rozbudowie WCR-u i apelowali do radnych, aby poparli ich postulaty. Jedną z inicjatorek akcji była Urszula Wyremblewska - Korzyniewska, obecna burmistrz Jarocina.
Inwestycje antyodorowe w Wielkopolskim Centrum Recyklingu w Jarocinie
Dlatego, kiedy latem minionego roku, problem smrodu wrócił, niektórzy mieszkańcy nie kryli rozczarowania. Liczyli na to, że po objęciu władzy przez Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską w maju ubiegłego roku, sprawa, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, po prostu zniknie.O nocnej kontroli władz Jarocina w Wielkopolskim Centrum Recyklingu - czytaj TUTAJ
Urząd Miejski w Jarocinie wydał wówczas komunikat, w którym można było przeczytać:
„Przez ostatnie pół roku problem uciążliwości odorowych był najczęstszym tematem spotkań burmistrz Urszuli Wyremblewskiej-Korzyniewskiej z prezesem WCR Jarosławem Warczygłową. Kilkukrotnie sprawą zajmowała się też nowa rada nadzorcza spółki.”
Poinformowano również, że spółka - pod kierownictwem nowego prezesa Jarosława Warczygłowy - postanowiła zainwestować ponad 1 mln zł w rozwiązania, które mają zniwelować uciążliwe zapachy, między innymi armatki antyodorowe. Jedno z takich urządzeń zostało już zakupione przez WCR.
- Wielkopolskie Centrum Recyclingu rozpoczęło realizację inwestycji antyodorowych, na których bardzo mi zależało. Mam nadzieję, że w 2025 roku mniej będziemy odczuwali uciążliwości odorowe niż w latach poprzednich - mówi burmistrz Urszula Wyremblewska - Korzyniewska.
Mieszkańcy zniecierpliwieni powracającym problemem smrodu w Jarocinie
Mieszkańcy Jarocina są jednak już zmęczeni i zniecierpliwieni ciągle powracającym problemem uciążliwych zapachów. Dlatego, kiedy wczoraj - 22 stycznia, znów musieli się z nimi zmierzyć, nie kryli oburzenia.
"Śmierdzi, to mało powiedziane. Niech wreszcie coś z tym zrobią, ile można czekać na jakieś sensowne rozwiązania" - napisała mieszkanka os. 700-lecia.
"Było takie natężenie, że oddychać nie szło" - opisywała sytuację w mediach społecznościowych kolejna osoba.
Co ciekawe smród nękał mieszkańców do tej pory zwykle w miesiącach letnich lub przy dużych opadach deszczu. Nieficjalnie wiadomo, że wczoraj w WCR przetwarzano odpady zielone. Rozprzestrzenianiu zapachu miały też służyć niekorzystne warunki atmosferyczne. Czy używano zakupionej armatki?
[AKTUALIZACJA, godz. 13.10]
Wielkopolskie Centrum Recyclingu, odpowiadając na nasze pytania dotyczące uciążliwości zapachowych, które mieszkańcy odczuwali w środę - 22 stycznia, poinformowało:
"W związku z nagłymi zmianami ciśnienia i powstaniem gęstej mgły, ale również ze zmianą temperatury, która jest znacznie niższa w nocy niż w dzień o kilka lub kilkanaście stopni, w dniu wczorajszym mogły być wyczuwalne na terenie miasta Jarocin nieprzyjemne zapachy. Spółka nie prowadziła w tym dniu żadnych innych i dodatkowych prac, które miałyby wpływ na powstanie odorów. Pragniemy dodać, że Wielkopolskie Centrum Recyklingu jest na początku drogi związanej z wdrażaniem działań antyodorowych. Pod koniec ubiegłego roku została zakupiona pierwsza armatka antyodorowa. Obecnie testujemy kolejną od innego producenta i jesteśmy w trakcie przygotowania postępowań przetargowych na zakup i dostawę kolejnych urządzeń, które pomogą nam zminimalizować potencjalne uciążliwości zapachowe. Jesteśmy świadomi, że nawet w przypadku podjęcia tak licznych działań antyodorowych, nie jesteśmy w stanie w 100% zagwarantować, że zapachy odczuwalne z instalacji przestaną się pojawiać, gdyż mamy świadomość, jaki wpływ mają niekorzystne warunki atmosferyczne na rozprzestrzenianie się odorów. Pomimo tego, Spółka z całym zaangażowaniem stara się ograniczać możliwość występowania sytuacji, które miały miejsce w dniu 22.01.2025 r. W związku z takimi zdarzeniami, które występowały wcześniej, został wdrożony plan zarządzania odorami, mający na celu ograniczać sytuacje odorogenne i wdrażać odpowiednie działania zapobiegawcze. WCR nie jest jedyną firmą na terenie Gminy Jarocin, która może być potencjalnym emiterem odorów, jednakże jesteśmy jedyną, która wdrożyła procedury antyodorowe i zaczęła inwestować w urządzenia ograniczające negatywny wpływ na mieszkańców. Chcielibyśmy poinformować, że w dniu wczorajszym nie wpłynęła do Spółki żadna skarga mieszkańców na odczuwalne nieprzyjemne zapachy. Jednocześnie informujemy, że jesteśmy otwarci na współpracę, w szczególności w tematach antyodorowych."
Czekamy na wasze głosy w sondzie i merytoryczne komentarze.
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.