Nie wszyscy właściciele posesji pamiętają o tym ważnym obowiązku - chodzi o to, by na budynku, w widocznym miejscu umieścić numer. Gdzie należy załatwić sprawę numeracji i dlaczego to jest takie ważne?
Co o numeracji budynków mówią przepisy?
Zgodnie z przepisami właściciele nieruchomości zabudowanych lub podmioty ujęte w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu - na ścianie frontowej budynku, tabliczki z numerem porządkowym.Mają na to 30 dni od otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru.
Na tabliczce, oprócz numeru porządkowego, zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu. W miejscowościach bez ulic lub placów albo tych, które posiadają ulice lub place bez nazw - nazwę miejscowości.
Rola burmistrza w nadaniu numeru
Numery porządkowe dla budynków, z urzędu lub na wniosek ustala burmistrz. Z wnioskiem może wystąpić każda uprawniona osoba.Jak informuje Urząd Miejski w Jarocinie, wniosek powinien być rozpatrzony w formie zawiadomienia nie później niż w ciągu miesiąca. W przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają o nadaniu numeru porządkowego dla budynku zawiadamia burmistrz.
Brak numeru może oznaczać wizytę policji i karę grzywny
Brak numeru na budynku ma swoje konsekwencje. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełni obowiązku umieszczenia go w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Oznaczenia sprawdzane są przez policję.Należy pamiętać, że zadbanie o umieszczenie tabliczki z numerem posesji jest ważne nie tylko z uwagi na obowiązujące przepisy i groźbę kary. Brak oznakowania może sprawić, że wezwane służby medyczne będą miały utrudnioną możliwość dotarcia z pomocą.
UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.