Reklama

Wyrusz w 40-kilometrową Drogę Krzyżową. Ekstremalne nabożeństwa w Panience i Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 22 mar 2022 08:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku na Ziemi Jarocińskiej zaplanowano cztery trasy w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Reklama

Dwie z nich - z Panienki do Gostynia (archidiecezja poznańska) oraz na terenie parafii Najświętszego Imienia Jezus - będzie pokonać w piątek 1 kwietnia, a dwie pozostałe - zieloną i czerwoną z parafii św. Marcina w Jarocinie (diecezja kaliska) - w piątek 8 kwietnia.

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest pomysłem księdza Jacka Stryczka - byłego prezesa stowarzyszenia "Wiosna" w Krakowie, inicjatora akcji Szlachetnej Paczki oraz mężczyzn z Męskiej Strony Rzeczywistości. Odbywa się od 2009 roku. Do tej pory na stronie edk.org.pl zarejestrowano 1016 tras z 323 miejscowości. Każda musi mieć minimum 40 kilometrów i jeśli to możliwe powinna unikać miasta, miejsc ruchliwych, dróg asfaltowych na rzecz zanurzenia w przyrodzie i ciszy. Organizatorzy muszą wcześniej przebyć trasę w nocy, aby ją zweryfikować i stworzyć dokładny opis, również w GPS-ie. Należy pamiętać, że trasę Drogi Krzyżowej pokonujemy indywidualnie i na własną odpowiedzialność. 

EDK w Panience już 1 kwietnia na 40 i 13 km

Ci, którzy tydzień wcześniej wyruszą z parafii w Panience trasą „Najświętszego Imienia Jezus” będą mieli do pokonania 40 km przez Chwałkowo Kościelne, Jaraczewo, Golę, Niedźwiady aż do Gostynia. Zanim wierni wyruszą, najpierw otrzymają indywidualne błogosławieństwo. Msza św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zostanie odprawiona 1 kwietnia o godz. 20.00 w kościele Najświętszego Imienia Jezus w Panience. 

W tym samym czasie parafia Panienka organizuje Parafialną Drogę Krzyżową o długości 13 km na zasadach tożsamych z EDK. Na trasę Świętego Józefa, która będzie prowadzić po okolicznych miejscowościach w gminie Jaraczewo, można zapisać się w zakrystii a także pod linkiem https://forms.gle/LkbTpKVCL8dNdoHD7.

W 2020 roku organizatorzy zachęcali przede wszystkim do modlitwy w intencji ustania pandemii. W zeszłym roku z uwagi na koronawirusa trasę można było pokonywać samodzielne - niekoniecznie w nocy. Ekstremalna Droga Krzyżowa zostanie zorganizowana na naszym terenie po raz piąty. 

EDK w Jarocinie tydzień później z dwiema trasami

Droga powinna być ekstremalna tzn. rzeczywiście zmuszała do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Musi wynosić minimum 40 km, czyli tyle, ile dni liczy okres Wielkiego Postu. Tyle liczy czerwona „św. Marcina”. Trasa zielona, której patronuje św. Jan Paweł II jest o 4 km dłuższa. Msza św. w kościele św. Marcina w piątek 8 kwietnia rozpocznie się o godz. 19.00. Każdy uczestnik przygotowuje drewniany krzyż, który niesie ze sobą podczas trwania EDK.

- Dla osób uczestniczących we mszach świętych, przypominamy o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa - jeśli w kościele będzie zbyt wiele osób, można skorzystać z krużganków kościoła. EDK jest wyzwaniem indywidualnym. Dostajesz tylko mapę i opis, reszta należy do Ciebie. Przejdź drogę w samotności i ciszy. Sam bierzesz za siebie odpowiedzialność - dobrze się przygotuj! - podkreśla Szymon Hypki, koordynator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Jarocinie.  

Zielona Jana Pawła II prowadzić będzie przez Cielczę, Mieszków, Radliniec, Dębno, Lgów, Brzóstków, Żerków i Wilkowyję z powrotem do Jarocina. Druga - Czerwona św. Marcina została wytyczona przez Wolę Książęcą, Magnuszewice, Witaszyce, Zakrzew, Golinę, Siedlemin i Roszków.  

EDK. Droga przebaczenia i budowania relacji

Co roku EDK ma swój temat przewodni. W ubiegłym roku uczestnicy skupiali się nad tematem: "Droga przebaczenia: od zranienia do uzdrowienia". A w roku 2022 głównym hasłem bedzie: Droga pojednania? Skąd? Dokąd?"

- No właśnie - jest różnica. Przebaczenie to kwestia uzdrowienia, pojednanie zaś to sprawa relacji międzyludzkich. Poniekąd decydując się na poznanie kogoś, możemy być pewni, że w relacji pojawią się nieporozumienia, a nawet zranienia. Relacje nie są jedynie słuszną drogą, ale to ciągłe meandry i życiowe zawirowania. Miłość i przyjaźń idą w parze z pojednaniem. Są nierozłączne, dlatego umiejętność pojednania to ważny element sztuki budowania relacji. Temat bardzo trudny, ale i potrzebny! - piszą organizatorzy. 

Zapisać należy się za pośrednictwem strony www.edk.org.pl. Tam też znajdziemy rozważania do poszczególnych stacji. 

Na terenie Ziemi Jarocińskiej w tym roku odbędzie się piąta edycja tego nietypowego nabożeństwa. EDK jednorazowo odbyła się też w Żerkowie. Zdjęcia z tych wszystkich tras znajdziecie w galerii.  

EDK stało się też inspiracją do zorganizowania przez Akcję Katolicką parafii św. Marcina w Jarocinie Ekstremalnego Różańca na liczącej 20 km trasie. Po raz pierwszy w ten sposób rozważano tajemnice w październiku 2018 roku. 

Drogi Krzyżowe mniej ekstremalnie 

Nabożeństwa wielkopostne w jarocińskich parafiach:

św. Antoniego Padewskiego

  • Droga Krzyżowa w piątki po mszy o godz. 6.30 oraz o godz. 17.00 (dzieci) i 18.00 (dorośli),
  • Gorzkie Żale w niedziele o godz. 16.00
Chrystusa Króla

  • Droga Krzyżowa po mszy św. o godz. 7.00, 17.00 (dla dzieci) i 18.00 (dla dorosłych),
  • Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 16.45, następnie msza św. o godz. 17.30 (we wszystkie niedziele Wielkiego Postu nie będzie mszy św. o godz. 18.30)
Matki Bożej Fatimskiej

  • Droga Krzyżowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych w każdy piątek po mszy św. wieczornej o godz. 18.00,
  • Gorzkie Żale w niedziele o godz. 15.30, a po nich msza św.
św. Marcin 

  • Droga Krzyżowa o godz. 15.00 w krużgankach kościoła św. Marcina, o godz. 18.00 w kościele św. Jerzego,
  • Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 18.00 (kościół św. Jerzego) 
Biskup kaliski Damian Bryl apeluje o pomoc i wsparcie dla ukraińskich uchodźców [SZCZEGÓŁY TUTAJ]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy