Ojciec Święty nawiązał do dramatycznej sytuacji na Ukrainie, zaatakowanej przez wojska Federacji Rosyjskiej i płynącego stąd zagrożenia dla całego świata.
- Po raz kolejny pokój wszystkich jest zagrożony przez interesy partykularne. Chciałbym zaapelować do osób ponoszących odpowiedzialność polityczną, aby dokonały poważnego rachunku sumienia przed Bogiem, który jest Bogiem pokoju, a nie wojny, który jest Ojcem wszystkich, a nie tylko niektórych, który chce, abyśmy byli braćmi, a nie wrogami - mówił papież w czasie audiencji generalnej. - Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą.
Jutro można będzie też przekazać ofiary na pomoc obywatelom państwa ogarniętego wojną. O innych formach pomocy - Jarocin Pomaga Ukrainie - przeczytasz [TUTAJ]. W niektórych parafiach, szczególnie archidiecezji poznańskiej pieniądze można było przekazać już w minioną niedzielę. W diecezji kaliskiej w tym dniu - na prośbę biskupa kaliskiego Damiana Bryla - dodatkowa składka była przeznaczona na pomoc mieszkańcom Dobrzycy, którzy ucierpieli w czasie ostatnich nawałnic.
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli duchowego przygotowania do najważniejszych w chrześcijaństwie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jest jednym z dwóch dni, obok Wielkiego Piątku, podczas których katolików obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakościowy. Oznacza to wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a także ograniczenie się do trzech posiłków w ciągu dnia (w tym jeden do syta). Do niespożywania mięsa zobowiązane są osoby, które ukończyły 14. rok życia. Post ścisły obowiązuje wszystkich od 18. do 60. roku życia. W tym dniu na mszach św. posypuje się głowy popiołem - na znak pokuty - pochodzącym ze spalonych gałązek z ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej. Przypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Jest więc świętem ruchomym, które może wypaść między 5 lutego a 10 marca.Czas Wielkiego Postu ma być okazją do nawrócenia, czyli zerwania z grzechem i odwrócenia się od zła. W lepszym przeżyciu czasu pokuty mają pomóc m.in. modlitwa, post i jałmużna, a także rekolekcje głoszone w parafiach. Szczególną uwagę Kościół zwraca na udział w nabożeństwach wielkopostnych: piątkowej Drodze Krzyżowej i niedzielnych Gorzkich Żalach.
Msze św. w Środę Popielcową w jarocińskich parafiach:
- św. Antoniego Padewskiego - msze św. o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 17.00, 18.30
- św. Marcin - msze św. o godz. 6.30, 8.00, 9.00 (dla członków Żywego Różańca) w kościele św. Marcina oraz 15.30, 17.00 i 18.30 w kościele św. Jerzego
- Chrystusa Króla - msze św. o godz. 6.45, 8.00, 9.30, 17.30 i 18.30
- Matki Bożej Fatimskiej - msze św. o godz. 8.00, 18.00
Nabożeństwa wielkopostne w jarocińskich parafiach:
- św. Antoniego Padewskiego - nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki po mszy o godz. 6.30, 17.00 (dzieci) i 18.00 (dorośli), Gorzkie Żale w niedziele o godz. 16.00
- Chrystusa Króla - Droga Krzyżowa po mszy św. o godz. 7.00, 17.00 (dla dzieci) i 18.00 (dla dorosłych), nabożeństwo „Gorzkich Żali” w niedzielę o godz. 16.45, następnie msza św. o godz. 17.30 (we wszystkie niedziele Wielkiego Postu nie będzie mszy św. o godz. 18.30)
- Matki Bożej Fatimskiej - Droga Krzyżowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych w każdy piątek po mszy św. wieczornej o godz. 18.00, nabożeństwo „Gorzkich Żali” w niedziele o godz. 15.30, a po nim msza św.
- św. Marcin - Droga Krzyżowa o godz. 15.00 w krużgankach kościoła św. Marcina, o godz. 18.00 w kościele św. Jerzego.,Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 18.00 (kościół św. Jerzego)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.