Reklama

Biskup kaliski Damian Bryl apeluje o pomoc i wsparcie dla ukraińskich uchodźców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biskup Damian Bryl zaapelował do kapłanów i wiernych o solidarność w obliczu tragedii wojny na Ukrainie. Wskazał, w jaki sposób parafie mogą pomagać.

Reklama

Biskup kaliski Damian Bryl w specjalnym komunikacie wskazał kilka sposobów pomocy dla obywateli ogarniętej wojną Ukrainy. 

Wojna jest wielkim nieszczęściem, potrzeba współdziałania wielu osób i instytucji, aby pomoc dotarła do wszystkich potrzebujących. Proszę, abyśmy działali razem w naszych parafiach i wspólnotach oraz podejmowali współpracę z samorządami i innymi organizacjami niosącymi wsparcie. Razem możemy skuteczniej pomóc - podkreślił ordynariusz diecezji kaliskiej. - Przeżywamy tragiczny czas wojny na Ukrainie. Wobec tych dramatycznych doświadczeń chcemy pomagać i wspierać wszystkich dotkniętych tą tragedią, cierpiących i poszukujących pokoju oraz dachu nad głową.

Diecezja Pomaga Ukrainie. Modlitwa

W pierwszej kolejności biskup kaliski wskazał na modlitwę, do której zaprasza wszystkich, dla których los Ukraińców i ich wolnego państwa jest ważny.

Proszę aby modlitwa o ustanie wojny i pokój trwała we wszystkich rodzinach, wspólnotach kościelnych oraz parafiach. Proszę, aby w czasie każdej celebracji liturgicznej modlono się w tej intencji - napisał biskup Damian Bryl we wskazaniach w związku z wojną na Ukrainie. 

Diecezja Pomaga Ukrainie. Zbiórki pieniędzy i rzeczy 

Prośbom zanoszonym do Boga ma też towarzyszyć konkretne działanie. W diecezji zbiórki na pomoc dla dotkniętych wojną odbędą się w Środę Popielcową (2 marca) oraz pierwszą niedzielę Wielkiego Postu (6 marca). Można dokonywać także bezpośrednich wpłat na konto Caritas Diecezji Kaliskiej: 15 1050 1201 1000 0022 7106 5233 z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Caritas Diecezji Kaliskiej zbiera również rzeczy potrzebne dla ukraińskich uchodźców. Parafie zostały poproszone o organizację zbiórek. Zostało wyznaczonych kilka ośrodków Caritas, do których pomoc dla uchodźców mają dostarczać poszczególne dekanaty. W przypadku dekanatu jarocińskiego i dekanatu żerkowskiego jest to placówka w Dobieszczyźnie (tel. 504/451-974). W dawnym domu zakonnym sióstr salezjanek prowadzony jest obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Dom Samotnej Matki.  

Zbierane są nowe rzeczy: 

 • koce,
 • pościele,
 • kołdry,
 • poduszki,
 • ręczniki,
 • termosy, kubki termiczne,
 • kosmetyki osobiste (szczoteczki do zębów, pasty do zębów, żele pod prysznic, szampony, mydła itp.),
 • środki pomocy medycznej (opatrunki, bandaże itp.),
 • pampersy,
 • proszki, płyny do prania i płukania odzieży,
 • żywność (gotowe dania w słoikach, np. gołąbki, pulpety, fasolka itp.),
 • produkty długoterminowe, np. ryż, kasza, makaron).

Diecezja Pomaga Ukrainie. Miejsca do mieszkania 

Caritas Diecezji Kaliskiej będzie przyjmować ukraińskie rodziny do prowadzonych przez nią ośrodków. Biskup zachęca parafie i wspólnoty naszej diecezji, aby na miarę swoich możliwości organizowały miejsca, w których można przyjąć uchodzące przed wojną rodziny. Chęć przyjęcia uchodźców w parafii lub w rodzinach należy zgłosić w urzędzie gminy lub starostwie powiatowym. 

Zbiórka rusza dzisiaj (2 marca) w parafii Matki Bożej Fatimskiej. Do 13 marca przed i po każdej mszy św. można przynosić dary do kościoła. Zbiórka prowadzona jest również w Szkole Podstawowej nr 3 w Jarocinie przez szkolne koło Caritasu. 

Cały czas trwa akcja Jarocin Pomaga Ukrainie [SZCZEGÓŁY TUTAJ].

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy