Słowo misterium zarówno w języku greckim, jak i w łacińskim oznacza „tajemnicę”. W rozumieniu chrześcijańskim słowo to oznacza wnikliwe wejście w rzeczywistość Bożego Objawienia. Męka Chrystusa i Jego zwycięstwo nad śmiercią fascynują ludzkość od dwóch tysiącleci i nie pozostawiają nikogo obojętnym. Misterium jest również pewną formą dramatu, scenicznej prezentacji treści biblijnych i sięga swymi korzeniami średniowiecza. Na mocy zaleceń reformatorskiego Soboru Trydenckiego, misteria odgrywano głównie w kościołach, jednakże szybko wyszły one poza mury świątyń, goszcząc coraz częściej także np. na placach i w budynkach miejskich. Tak będzie też i w Jarocinie.
Dwa tygodnie temu w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbyła się pierwsza próba Rockowego Misterium Pasyjnego, które obędzie się w sobotę 9 kwietnia. Tydzień i dwa tygodnie później, w soboty 5 i 12 marca zorganizowano dwie kolejne, tym razem w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Dzisiaj odbyły się też pierwsze przymiarki kostiumów.
Męka Pańska na rockowo? W Jarocinie to możliwe
Jest to już trzecie podejście do tego przedsięwzięcia. W dwóch poprzednich latach przedstawienie nie doszło do skutku z uwagi na pandemię. Bellator Societas we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin udało się jednak przygotować inne z udziałem jarociniaków. 11 listopada w Jarocinie odbyła się inscenizacja związana ze św. Marcinem.Misterium Jarocin 2022 to projekt, którego głównym celem jest zaangażowanie Jarociniaków w przygotowanie widowiska przedstawiającego mękę i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Bellator Societas z Poznania widowisko będzie miało wyjątkową formę wizualną, ponieważ aktorzy wystąpią w replikach oryginalnych strojów z epoki. W Misterium Męki Pańskiej weźmie udział ponad pięćdziesiąt postaci, które przedstawią historię ostatnich godzin przed śmiercią Jezusa. Aktorami będą jarociniacy, dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, co stanowi dodatkową wartość społeczną wydarzenia. Występom będzie towarzyszyła wyjątkowa muzyka, między innymi w wykonaniu Kamila Radzimowskiego - grającego na armeńskim instrumencie muzycznym duduk, którego historia sięga ponad dwóch tysięcy lat - wyjaśnia Agnieszka Borkiewicz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin.
Męka Pańska na rockowo? Kto w niej wystąpi?
Wśród aktorów tegorocznego misterium są również uczestnicy poprzedniej inscenizacji. W przedstawieniu dotyczącej Męki Pańskiej wystąpią m.in. phm Krzysztof Pelec z jarocińskiego hufca ZHP, Sebastian Pluta z Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Hanna Janiec z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Są również członkowie Ulicznego Teatru Ognia "Anthony Street". W roli głównej wystąpi Dominik Paterczyk, który znany jest ze swojej działalności społecznej w powiecie jarocinskim.Spektakl odbędzie się 9 kwietnia (sobota przed Niedzielą Palmową) w kościele franciszkanów. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 19.30 na schodach prowadzących do świątyni, by potem przenieść się do kościoła. Pomysłodawcą i scenarzystą spektaklu jest dr Mikołaj Przybył ze stowarzyszenia Bellator Societas. Ciekawostką jest to, że w przygotowaniu scenariusza wykorzystano fragmenty z "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.