Reklama

W poniedziałek rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego i święto narodowe. Zobacz, co się wydarzy w Jarocinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Jarocin

W poniedziałek rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego i święto narodowe. Zobacz, co się wydarzy w Jarocinie - Zdjęcie główne

W poniedziałek rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego i święto narodowe. Zobacz, co się wydarzy w Jarocinie | foto Gmina Jarocin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 27. grudnia – w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - po raz pierwszy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Niestety z uwagi na pandemię, która uniemożliwia tłumne świętowanie, uroczystości związane z obchodami kolejnej rocznicy wybuchu powstania będą skromniejsze niż zwykle.

Reklama

We wrześniu apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, poparty ośmioma tysiącami podpisów trafił do Prezydenta Andrzeja Dudy. Wniosek zainicjowany został przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego została podpisana 23 listopada. Nie będzie to jednak dzień wolny od prawcy, po ale nie dniem wolnym od pracy, bo - jak wskazał Andrzej Duda - o to Wielkopolska nie wnosiła.

Jak będą wyglądać tegoroczne obchody w Jarocinie?

Rozpoczną się w Mieszkowie, gdzie o godz. 12.00 złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie, a godzinę później (godz. 13.00) pod pomnikiem mjra Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego w parku noszącym jego imię (przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Śródmiejskiej). O godz. 15.00 w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie zaplanowano mszę św. w intencji poległych powstańców wielkopolskich. Tuż przez Eucharystią uczestnicy zwycięskiego zrywu niepodległościowego z terenu Ziemi Jarocińskiej zostaną uczczeni złożeniem wiązanek pod tablicą pamiątkową, która znajduje się przy wejściu do kościelnych krużganków. Po mszy św. na ul. Kościelnej, kibice Wiary Lecha odpalą 103 race. Godzina wybuchu Powstania - 16.40 - zostanie zaakcentowana  biciem dzwonów i wyciem syren.

Burmistrz Adam Pawlicki zachęca mieszkańców do podkreślenia ważnego - nie tylko dla Wielkopolan - święta wywieszeniem flag narodowych i flag powstańczych, którymi również zostaną udekorowane jarocińskie ulice. By podkreślić wagę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego także na biało-czerwono podświetlone zostaną budynki publiczne, takie jak Kamienica Kultury, czy nowy obiekt Jarocin Sport.

Wydarzenia towarzyszące

Dodatkowo, w ramach tegorocznych powstańczych obchodów - 27 grudnia, od godz.10.00 do godz. 14.00, na fanpage'u Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin będzie można wziąć udział w Quizie Powstańczym. W jarocińskim kinie "Echo" o godz. 19.00 można będzie zobaczyć film "Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". To fabularyzowany dokument, w którym pokazane zostaną nigdzie wcześniej nie publikowane materiały dotyczące wydarzeń sprzed 103 lat. Ci, którzy chcieliby go zobaczyć muszą się pośpieszyć, bo seanse zaplanowano jedynie na cztery dni, do 30 grudnia.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy