Reklama

"Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" - w kinie Echo w Jarocinie na rocznicę zwycięskiego zrywu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Od 27 grudnia, przez 4 dni będzie można w kinie Echo oglądać fabularyzowany dokument „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.

Reklama

W poniedziałek 27 grudnia po raz pierwszy obchodzony będzie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Dramatyczna i autentyczna historia Wielkopolskiego Powstania. W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, odnalezione między innymi w paryskim archiwum Gaumonth Pathé. To zdjęcia pokazujące, jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia w czasie walk powstańczych w 1918 i 1919 roku. W dokumencie znalazły się też zdjęcia pochodzące z rodzinnych kolekcji potomków uczestników Powstania.

Prezentowane są wspomnienia żołnierza I Wojny Światowej i uczestnika Powstania Arkadego Fiedlera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, skautki Sławy Budaszówny i uczestnika powstania Jana Kąkolewskiego. Archiwalia przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w tym zbiorowymi, które postały dzięki zaangażowaniu setek mieszkańców Poznania .Dla wielu ta historia jest wciąż żywa, ważna, ale i niedoceniona poprzez brak powszechnej wiedzy i świadomości dotyczącej zwycięskiego powstania .Ten dokument ma to zmienić. To nie tylko suche fakty, ale również wspomnienia wnuków powstańczych bohaterów, którzy opowiadają o dalszych losach swoich rodzin. W nich, jak w zwierciadle, odbija się cała złożona historia ludzi, którzy stanęli w obliczu wyzwania jakie niosła przed sobą walka o niepodległość. Reżyser Tadeusz Litowczenko podkreśla, że film ma nie tylko przywrócić pamięć o Powstaniu Wielkopolskim, ale i pozwolić zrozumieć jego znaczenie dla odradzającego się po pierwszej wojnie światowej państwa polskiego. Gdyby nie ten zwycięski zryw niepodległościowy być może Polska nie wróciłaby na mapy Europy w granicach II Rzeczpospolitej, byłaby mniejsza i słabsza ekonomicznie. Bilety do nabycia w kasie kina i na www.kino.jarocin.pl

Godziny seansów filmu „ZWYCIĘSTWO. POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918-1919”:

  • 27 grudnia, godz. 19.00
  • 28 grudnia, godz. 18.00 (SE2)
  • 29-30 grudnia, godz. 13.00, 18.00 (SE2)

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy