Preambuła ustawy wprowadzającej Narodowy Dzień Zwycięstwa
"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - tak głosi preambuła ustawy, dzięki której 27 grudnia będzie Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym. Należy zaznaczyć, że data ta nie będzie dniem wolnym od pracy.
Prezydent inicjatorem Narodowego Dnia Zwycięstwa
Inicjatorem ustawy wprowadzającej nowe święto był prezydent Andrzej Duda. Była to odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, jak i władz samorządowych z Wielkopolski.
Ustanowienie nowego święta państwowego poparli posłowie klubów PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji, a także kół Polska 2050 i Porozumienia Jarosława Gowina.
Inicjatywę prezydenta poparł także rząd, którego przedstawiciel, wiceszef MKDNiS Jarosław Sellin podał, że Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie trzynastym - przyjętym w drodze ustawy - świętem państwowym w Polsce.
Symboliczny udział w dniu uchwalania Narodowego Dnia Zwycięstwa udział wzięła Lidia Czechak, starosta jarociński
Historia Powstania Wielkopolskiego
Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, było jedyną tak dużą, udaną insurekcją w naszej historii. Doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była wizyta w Poznaniu wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej.
W pierwszym okresie walk, do końca 1918 roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.
Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Jarociniacy w Powstaniu Wielkopolskim
Jarociniacy biorący udział w Powstaniu Wielkopolskim, należeli do szczególnie aktywnych żołnierzy. Jarocin był, obok Pleszewa, głównym ośrodkiem powstania w południowej części Wielkopolski. Bardzo energicznie i zdecydowanie przystąpił do działań zbrojnych. Jarocińscy powstańcy już od pierwszych dni walk znajdowali się wszędzie tam, gdzie wymagała tego sytuacja, niejednokrotnie przyczyniając się do zahamowania naporu niemieckiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.