Reklama

W parafii św. Marcina w Jarocinie trwa remont bramy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wejście do kościoła św. Marcina w Jarocinie od strony ulicy Kościelnej zostało zamknięte. Właśnie trwa renowacja tego odcinka kościelnych krużganków wraz ze znajdującą się tam bramą.

Reklama

Rozpoczęły się prace renowacyjne bramy kolatorskiej kościoła św. Marcina w Jarocinie. Remontowi poddawana jest elewacja krużganków. W medalionie nad bramą została już zamontowana wykonana w granicie nowa płaskorzeźba przedstawiająca Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. Stan poprzedniej był na tyle poważny, że niemożliwa była jej renowacja. Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjały, to renowacja powinna zakończyć się przed Świętami Bożego Narodzenia. 

Dzięki temu ta część krużganków kościoła św. Marcina wraz z bramą będzie pasowała do reszty odnowionej Starówki, a w szczególności do przebudowanej ulicy Kościelnej. Przebudowa tej części zakończyła się już w sierpniu zeszłego roku. Było to jedna z pierwszych inwestycji zrealizowanych w ramach rewitalizacji Śródmieścia. Dzięki temu strome zejście w kierunku parku zostało zastąpione podjazdem dla niepełnosprawnych i szerokimi schodami. Skarpę obsadzono drzewami i krzewami. W ramach tego zadania przebudowane zostały również schody prowadzące do kościoła św. Marcina.   

Skąd pochodzą środki na renowację kościelnych krużganków? 

Prace są finansowane ze środków własnych parafii, a wykonuje je firma Sław-Bud. To kolejna inicjatywa podejmowana przez księdza prałata Dariusza Matusiaka, który w tym roku świętował 25-lecie posługi duszpasterskiej w Jarocinie. 

Świątynia pod wezwaniem św. Marcina jest jedną z najstarszych świątyń katolickich na Ziemi Wielkopolskiej – pierwsze spisane informacje na jego temat pochodzą z 1257 roku. Wiadomo, że pierwotny drewniany kościół został zbudowany przez dziedziców Jarocina Jarockich, herbu Rawicz, a następnie (w wyniku zmian feudalnych, które zaszły na tych ziemiach w XV w.) przeszedł w ręce rodziny Radolinów. Z początku traktowany był jako kaplica rodowa, ale powoli przechodził remonty i ulegał rozbudowie ze względu na potrzeby, jak i ambicje dziedziców Jarocina. 

Kościół został zbudowany na planie krzyża w stylistyce łodzi z podniesionym dziobem (prezbiterium) i rufą (kruchta) oraz wieżą symbolizującą maszt. Najcenniejsze elementy architektoniczne to: ambona barokowa z poł. XVIII z figurami 5 Ojców Kościoła, figury drewniane z ołtarza głównego oraz obraz św. Anny Samotrzeciej z ołtarza bocznego i obraz Przemienienia Pańskiego.

Obecny kształt krużganków otaczających kościół został określony po kolejnym pożarze w I. poł. XIX w. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy