Reklama

U franciszkanów w Jarocinie poranne Roraty znów ze śniadaniami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę rozpoczął się Adwent. Okres oczekiwania na Boże Narodzenie to okazja, aby włączyć się w jakieś dzieło charytatywne organizowane w parafii oraz wziąć udział w Roratach.

Reklama

Kapłani zachęcają, żeby w okresie duchowego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia wziąć udział w Roratach, czyli mszach św. celebrowanych ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przypomina o tym, nazywana roratką lub roratnicą, biała lub jasnożółta świeca przewiązana niebieską bądź białą wstążką. Stanowi ona symbol Maryi, która w czasie adwentu „niesie w łonie” Chrystusa, określanego mianem „prawdziwej światłości”. W kościołach ustawione są też wieńce adwentowe z czterema świecami, które zapalane są w kolejne niedziele. 

U franciszkanów w Jarocinie poranne Roraty znów ze śniadaniami

Roraty nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci, choć to najmłodsi z lampionami stanowią dużą grupę jej uczestników. Kiedyś te dekoracyjne latarenki wykonywano je samodzielnie, teraz można już kupić gotowe. Tradycyjnie msze św. roratnie powinny być odprawiane o poranku. Jednak duszpasterze z uwagi na dzieci przenoszą je na wieczór albo późne popołudnie. W Jarocinie w większości parafii Roraty odbywają się wieczorem. Tylko parafia św. Antoniego Padewskiego organizuje je dwa razy - o godz. 6.30 oraz 18.00. W tym roku po porannej modlitwie u franciszkanów - po przerwie spowodowanej pandemią - znów można zjeść wspólne śniadanie. 

Okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia to także czas, gdy podejmowanych jest dużo różnego rodzaju inicjatyw charytatywnych. W parafii św. Marcina przygotowywane są paczki żywnościowe dla rodzin potrzebujących z naszego miasta oraz z Ukrainy. Na ten cel przeznaczane będą również ofiary zbierana w poniedziałki, wtorki i piątki na Roratach. Z tych składek wsparcie otrzymają również podopieczni Domu Dziecka w Górze.

"Paczuszka dla maluszka" i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w parafiach 

W kościele św. Antoniego i Chrystusa Króla ustawione zostały choinki z bombkami „Paczuszka dla maluszka”, na których zamieszczone zostały szczegółowe informacje na temat akcji. To inicjatywa zbierania różnego rodzaju środków czystości oraz artykułów higienicznych, które są później przekazywane ośrodkom opiekuńczym. Paczki można przynosić do 19 grudnia. U franciszkanów w niedzielę można też dodatkowo zabrać serduszka i przygotować upominek dla najmłodszych parafian, pochodzących z najuboższych rodzin. Zamiast konkretnych imion na każdym znalazło się - w zależności od płci - „Klara” lub „Franek” oraz wiek. Prezenty zostaną dostarczone przed świętami przez młodzież przygotowującą się do bierzmowania. To jedna z form wolontariatu, w jaką mogą się włączyć uczniowie, którzy chcą przyjąć ten sakrament. 

Pierwsza niedziela Adwentu to także dzień, w których święcone są opłatki na świąteczny stół. W kancelariach i w zakrystiach można je nabyć za dobrowolną ofiarą. Przy tej okazji wiele osób zaopatruje się w świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, które od 25 lat przed świętami Bożego Narodzenia rozprowadza Caritas Polska. Przez ćwierć wieku środki ze sprzedaży ponad 50 mln świeczek wsparły już kilka pokoleń najmłodszych. W tym roku kosztują 12 i 20 zł.       

Roraty w jarocińskich parafiach:

  • św. Antoniego Padewskiego - od poniedziałku do piątku o godz. 6.30 i 18.00
  • św. Marcina - od poniedziałku do piątku o godz. 17.30,  w soboty o godz. 6.30
  • Chrystusa Króla - od poniedziałku do piątku o godz. 17.30, w soboty o godz. 7.00 
  • Matki Bożej Fatimskiej - od poniedziałku do soboty o godz. 18.00
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy