Tegoroczne przedstawienie Misterium Męki Pańskiej to już kolejne wspólne przedsięwzięcie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin i Stowarzyszeniem Bellator Societas z Poznania. Będzie to już druga edycja tego wydarzenia. Pierwsze zostało zrealizowane w kwietniu 2022 roku w kościele św. Antoniego Padewskiego.
Efektem współpracy obu instytucji są również inscenizacje przemarszu św. Marcina, które realizowane są w listopadzie. Pierwsze odbyło się w 2021 roku.
Pomysłodawcą i scenarzystą pierwszego misterium był dr Mikołaj Przybył. Ciekawostką jest, że za podstawę scenariusza posłużyły fragmenty słynnej powieści "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. Dużym walorem współpracy z tym poznańskim stowarzyszeniem jest to, że posiada ono repliki strojów i uzbrojenia z czasów rzymskich, które znacznie ubogacają każd takie wydarzenie teatralne od strony wizualnej. Wśród aktorów, którzy wystąpili w pierwszej inscenizacji Męki Pańskiej był m.in. Marek Sobczak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie czy phm Krzysztof Pelec, komendant hufca ZHP w Jarocinie. W kwietniu zeszłego roku część z obsady miała okazję pojechać do Rzymu i wziąć udział w paradzie z okazji 2776. urodzin Wiecznego Miasta.
Ci, którzy również chcieliby zaangażować się w tworzenie tak wyjątkowego wydarzenia i spróbować swoich sił jako aktorzy, powinni przyjść na pierwsze spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę (3 lutego) w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Początek o godz. 10.00.
Misterium będzie jednym z wydarzeń, jakie odbywają się w ramach obchodów roku jubileuszu 90-lecia posługi franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej. W sobotę 20 stycznia odbył się koncert kolęd, w czasie którego wystąpił m.in. Stanisław Karpiel-Bułecka.
W lutym oprócz rozpoczęcia przygotowań do Misterium Pasyjnego zaplanowano również mszę św. z okazji Światowego Dnia Chorego (11 lutego) połączoną ze spotkaniem dla osób starszych oraz otwarcie okolicznościowej wystawy w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Na początku marca swoją premierę ma mieć fabularyzowany dokument dotyczący postaci pierwszego proboszcza i wieloletniego duszpasterza - ojca Serafina Niedbały. Jego zwiastun możecie zobaczyć [TUTAJ].
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.