reklama

Będzie film o o. Serafinie Niedbale na 90-lecie franciszkanów w Jarocinie. ZOBACZ zwiastun [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Będzie film o o. Serafinie Niedbale na 90-lecie franciszkanów w Jarocinie. ZOBACZ zwiastun [WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaZ okazji obchodów 90-lecia działalności franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej, grupa San Antonio Media, działająca przy parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, stworzyła film fabularyzowano-dokumentalny o życiu ojca Serafina Niedbały. Z kolei Muzeum Regionalne przygotowuje z tej okazji tematyczną wystawę. Poszukiwane są pamiątki.
reklama

Była to ważna postać w historii franciszkanów w Jarocinie. Ojciec Serafin Ignacy Niedbała nie tylko był jednym z budowniczych kościoła i pierwszym proboszczem parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, ale też stworzył i umocnił wspólnotę parafialną.
 
Choć od śmierci ojca Serafina minęło już 28 lat, to jego postać jest wciąż żywa we wspomnieniach, kościele franciszkanów, a nawet nazwie jednej z jarocińskich ulicy. Urodzony w 1921 roku w Suchym Lesie (k. Krotoszyna)  i wyświęcony w czerwcu 1951 roku zakonnik był pierwszym proboszczem jarocińskiej parafii. Pełnił tę posługę przez przez 17 lat, aż do swojej śmierci, która nastąpiła w grudniu 1995 roku.
 
 
Z opowieści świadków tamtych lat wyłania się postać niezwykłego człowieka i wyjątkowego zakonnika. Był niezwykle popularny, choć jak sam mówił, nigdy nie czuł się powołany do stawania na piedestale. W 1993 roku został nominowany do tytułu „Jarocinianina Roku”, a jego pogrzeb stał się prawdziwą manifestacją przywiązania wiernych do swojego proboszcza. Do dzisiaj w każdą uroczystość Wszystkich Świętych na grobie tego kapłana płoną setki zniczy pozostawione przez jego byłych parafian. Wiele z tych osób, gdy on pełnił posługę w Jarocinie, było jeszcze dziećmi. Zapadł jednak w ich pamięć swoją niezwykłą dobrocią i otwartością. Wielu do dzisiaj wspomina cukierki, które ojciec Serafin nosił przy sobie. Wielu ma wśród swoich pamiątek zdjęcia z różnych parafialnych wydarzeń, wykonane przez samego proboszcza.  
 

W przyszłym roku będzie film o ojcu Serafinie oraz wystawa. Pamiątki poszukiwane 

 
Po sześciu miesiącach pracy grupa San Antonio Media prezentuje zwiastun filmu "Pokój i dobro", który jest fabularyzowaną opowieścią o życiu tego zakonnika. Premierę zaplanowano na sobotę 2 marca w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Reżyserem jest Daniel Hojnacki. 
 
Będzie to jeden z elementów obchodów jubileuszowego roku związanego z 90-lecie pobytu i działalności franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej. Muzeum Regionalne w Jarocinie przygotowuje wystawę czasową poświęconą historii zakonników w naszym mieście. Dlatego dyrekcja placówki zwraca się z prośbą o udostępnienie pamiątek związanych z ojcem Niedbałą i parafią św. Antoniego. 
"Interesują nas dokumenty, fotografie i inne ślady działalności byłego jarocińskiego gwardiana oraz proboszcza. Materiały chcielibyśmy wypożyczyć na czas trwania wystawy lub je zeskanować" - czytamy w komunikacie. 

reklama

Wernisaż planowany jest na koniec lutego. W sprawie pamiątek można skontaktować się z muzeum telefonicznie pod nr. 739/059-895 lub osobiście od wtorku do piątku w godz. 8.00-16.00, w soboty i niedziele w godz. 14.00-18.00. Siedziba mieści się obecnie w pałacu Radolińskich w Jarocinie.  

Patronat nad obchodami objęła "Gazeta Jarocińska".
 
W parafii św. Antoniego rozpoczęły się już prace nad budową żłóbka. Ma on wyglądać tak jak za czasów, gdy proboszczem był ojciec Serafin Niedbała. Oficjalna inauguracja roku jubileuszowego ma się odbyć w niedzielę 7 stycznia. Zakończenie zaplanowano na grudzień 2024 roku. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie. Będą to kolejne huczne obchody po 15 latach. Poprzednie były zorganizowane w 2009 roku z okazji 75-lecia pobytu franciszkanów w Jarocinie. 
 
 
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama