reklama

W Jarocinie uczczono pamięć ofiar stanu wojennego, a muzeum poszukuje pamiątek sprzed 42 lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

W Jarocinie uczczono pamięć ofiar stanu wojennego, a muzeum poszukuje pamiątek sprzed 42 lat [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPamięć ofiar stanu wojennego została uczczona w czasie mszy św., która odbyła się dziś rano w kościele św. Marcina w Jarocinie. Po Eucharystii złożono kwiaty pod obeliskiem znajdującym się przy ul. kard. Wyszyńskiego.
reklama

Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku łączyło się z masowymi aresztowaniami działaczy opozycyjnych. Wśród internowanych byli czołowi działacze „Solidarności”, naukowcy, ludzie kultury i sztuki, nauczyciele. Przez ponad półtora roku nasz naród pozbawiony był większości praw obywatelskich. Wprowadzono ścisłą cenzurę telefoniczną i korespondencyjną oraz godzinę milicyjną. Działalność konspiracyjna i rosnące wsparcie dla NSZZ „Solidarność” nie pozwoliły jednak władzom komunistycznym stłumić dążeń niepodległościowych Polaków.

We mszy św., którą w kościele św. Marcina koncelebrował ksiądz prałat Dariusz Matusiak, proboszcz parafii św. Marcina oraz ksiądz kanonik Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. 

reklama

 - Dobrze, że pamiętamy, że przekazujemy tę prawdę historii młodemu pokoleniu. Trzeba uświadamiać młodych i wlewać w ich serca to, co jest tak bardzo ważne w naszym życiu: Bóg - honor - ojczyzna - „Solidarność” - jedność - bycie razem - powiedział ksiądz proboszcz Dariusz Matusiak. - Bardzo Wam dziękuję i życzę wam, byśmy nigdy się nie poddawali. Człowiek, który walczy, wcześniej czy później zwycięży. Życzę wam wielu zwycięstw w życiu. Wspólnie odśpiewano „Boże, coś Polskę”. 

Po mszy św. delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem „Solidarności”. Gminę Jarocin reprezentowali dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Katarzyna Świderska oraz radny miejski Marek Tobolski. Obecne były również władze powiatu.  

reklama

O tym, jak ważne jest, by pamiętać, co zdarzyło się 42 lata temu, mówił Patryk Trząsalski zastępca przewodniczącego Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.

- Ja jestem 82. rocznik. Ja tych czasów nie pamiętam. Znam je tylko z opowieści  - moich rodziców, moich dziadków, Waszych opowieści, bo przy każdym spotkaniu opowiadacie, jak to było w stanie wojennym. Na uczelni, podczas wykładów, w szkole, mówię zawsze o „Solidarności” i o tym, co jej zawdzięczamy. O tym, jak wprowadzano stan wojenny i co by było, gdyby członkowie „Solidarności” nie przeciwstawili się temu - podkreślił Patryk Trząsalski.

Przy okazji tej rocznicy, Muzeum Regionalne w Jarocinie zwraca się z prośbą o udostępnianie pamiątek związanych z tym stanem nadzwyczajnym. Interesują ich wspomnienia, dokumenty, fotografie, afisze i inne obiekty dokumentujące wydarzenia lat 1981-1983. Materiały te będą dla nas cennym świadectwem życia społeczno-politycznego na Ziemi Jarocińskiej. W sprawie przekazania lub udostępnienia pamiątek do zeskanowania można kontaktować się z placówką osobiście (pałac Radolińskich) lub pod numerem telefonu: 739/059-895. 

reklama

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama