reklama
reklama

Święty Mikołaj rozdawał upominki na roratach w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W minioną niedzielę rozpoczął się nowy rok liturgiczny, a wraz z nim okres Adwentu, czyli czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Okazją do duchowego przygotowania są roraty, w których uczestniczą dzieci z lampionami. Wczoraj (środa 6 grudnia) w kościołach pojawił się też św. Mikołaj z upominkami.
reklama

Czas Adwentu w Kościele katolickim obejmuje dokładnie 4 niedziele. W każdą zapalana jest kolejna świeca w wieńcu. Każda z nich ma przypisane znaczenie. Co symbolizują? 
  • 1 Tydzień Adwentu - Nadzieja: Świeca proroctwa (fioletowa)
  • 2 Tydzień Adwentu - Pokój: Świeca Betlejemska (fioletowa)
  • 3 Tydzień Adwentu - Radość: Świeca Pasterza (różowa)
  • 4 Tydzień Adwentu - Miłość: Świeca Anioła (fioletowa)
 
To nie jedyny element dekoracji, który pojawia się w tym czasie w świątyniach. Drugim jest świeca nazywana roratką lub roratnicą, biała lub jasnożółta świeca przewiązana niebieską bądź białą wstążką. Stanowi ona symbol Maryi, która w czasie adwentu „niesie w łonie” Chrystusa, określanego mianem „prawdziwej światłości”. Jest ona zapalana w czasie rorat, czyli podczas mszy św. celebrowanych ku czci Najświętszej Maryi Panny. Nazwa pochodzi od słów z pieśni wykonywanej na wejście, która zaczyna się od słów: „rorate caeli desuper” („spuśćcie rosę niebiosa”). 
 
Kapłani zachęcają, żeby w okresie duchowego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia, wziąć udział w tej Eucharystii i że nie są one przeznaczone wyłącznie dla dzieci, choć to najmłodsi z lampionami stanowią większość jej uczestników. Kiedyś te dekoracyjne latarenki wykonywano je samodzielnie, teraz można już kupić gotowe. Tradycyjnie msze św. roratnie powinny być odprawiane o poranku. Jednak duszpasterze z uwagi na dzieci przenoszą je na wieczór albo późne popołudnie. 

Adwent w Kościele oznacza rozpoczęcie nowego roku liturgicznego. W Polsce jest to także początek nowego roku duszpasterskiego 2023/2024, który przebiega pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".

W tym roku mija 800 lat od żłóbka zorganizowanego przez św. Franciszka. Dzieci poznają postać świętego na roratach 

Adwent to również czas, gdy w kościołach rozpoczyna się budowa żłóbków. Tradycja znana współcześnie została zapoczątkowana równo 800 lat temu przez św. Franciszka z Asyżu w miejscowości Greccio. I to dzięki franciszkanom zwyczaj inscenizowania momentu Bożego Narodzenia rozpowszechnił się na całym świecie. Miało to służyć ukazaniu prawdy, że Chrystus narodził się w każdym miejscu i w każdym czasie. Dlatego wystrój żłóbków zawiera często elementy charakterystyczne dla kraju, w którym został zbudowany. W wielu miejscach ustawiane szopki zawierają ruchome elementy, a nawet żywy inwentarz. 
Do tego wydarzenia nawiązuje również tematyka tegorocznych rorat, które odbywają się pod hasłem "Franciszkowy plac budowy". 
 
„Nastał dzień radości, nadszedł czas wesela. Z wielu miejscowości zwołano braci. Mężczyźni i kobiety z owej krainy, pełni rozradowania, według swej możności przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświeciła niegdyś wszystkie dnie i lata. Wreszcie przybył święty Boży i znalazłszy wszystko przygotowane, ujrzał i ucieszył się. Mianowicie nagotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę i tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem. Noc stała się widna jak dzień, rozkoszna dla ludzi i zwierząt. Przybyły rzesze ludzi, ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy” - tak Tomasz z Celano, pierwszy biograf św. Franciszka z Asyżu, opisał wydarzenie z 24 grudnia 1223 roku. 
 
W związku z jubileuszem osiemsetlecia tamtego wydarzenia Stolica Apostolska dała możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu, nawet lekkiego) wszystkim wiernym, którzy w okresie od 8 grudnia do 2 lutego:
 
  • odbędą pielgrzymkę do jakiegokolwiek kościoła franciszkańskiego na całym świecie,
  • wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych albo oddadzą cześć Dzieciątku Jezus modląc się przed ustawionym tam żłóbkiem,
  • odmówią modlitwę „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary oraz wezwą wstawiennictwa Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa oraz świętego Franciszka z Asyżu.
 
Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie są w stanie wyjść z domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy żal za grzechy i postanowienie wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków uzyskania odpustu zupełnego, jeśli w sposób duchowy przyłączą się do obchodów jubileuszowych, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, boleści lub dolegliwości własnego życia.
 

Czas Adwentu to okazja, aby dzielić się dobrem i pomóc potrzebującym 

 
W dobrym przeżyciu świąt Bożego Narodzenia mają też pomóc włączenie się w któreś z dzieł charytatywnych. Od 3 grudnia w kościołach oprócz opłatków rozprowadzane są także świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”, przygotowane od lat przez Caritas Polska. Mała kosztuje 12 zł a duża - 20 zł. Wiele parafii, m.in. Chrystusa Króla w Jarocinie, od kilku lat włącza się również w akcje „Paczuszka dla Maluszka”, w trakcie której przekazywane są środki czystości dla domów samotnych matek i domów dziecka. Przygotowywane są również paczki dla osób i rodzin potrzebujących.      
 
W środę 6 grudnia na najmłodszych uczestników rorat czekała specjalna niespodzianka. W kościołach pojawił się bowiem Święty Mikołaj z drobnymi upominkami. Przy tej okazji mówiono o tym, jak ważne jest, aby umieć się dzielić dobrem z innymi ludźmi. W parafii św. Marcina w Jarocinie przygotowano paczuszki z czekoladą i długopisem. Każde z dzieci otrzymało po dwie, aby drugą podarować komuś, kogo spotkają w drodze do domu. 
 
Tradycyjnie roraty rozpoczynają się procesją z lampionami. Na zakończenie mszy św. losowane są figurki Matki Bożej, które zabiera się na jeden dzień do domu, aby się przy nich modlić. Dzieci, które chcą brać w tym udział przynoszą kartki, na których wypisane są np. ich dobre uczynki.   
 
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ
 
 
 
 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama