reklama

W Jarocinie uczczono Dzień Sybiraka przy Krzyżu Martyrologii w 20. rocznicę jego poświęcenia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Jarocinie uczczono Dzień Sybiraka przy Krzyżu Martyrologii w 20. rocznicę jego poświęcenia [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
100
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Jarocinie odbyły się uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Niestety z roku na rok ubywa osób, które przeżyły i pamiętają zsyłkę na "nieludzką ziemię". Jest coraz mniej świadków tamtych wydarzeń. Miejscowe koło Związku Sybiraków zrzesza obecnie 5 osób.
Reklama lokalna
reklama

Uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka w Jarocinie odbyły się dzisiaj (wtorek 17 września) w samo południe na skwerze przy ul. Żwirki i Wigury (os. 700-lecia). W tym roku przypada 85. rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Obecnie na naszym terenie żyje już niewiele osób, które w czasie II wojny światowej zostały zesłane na Syberię. Jarocińskie koło Związku Sybiraków liczy już tylko pięciu członków, w tym dwóch wspierających. Są to osoby, które zostały wywiezione jako bardzo małe dzieci razem z rodzicami. Prawdopodobnie do organizacji wstąpi jeszcze jedna osoba, która niedawno przeprowadziła się na nasz teren i też przeżyła zesłanie. Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września od dwudziestu lat. Został wprowadzony do kalendarza świąt państwowych w 2004 roku.  

Autor Krzyża Martyrologii nie doczekał w tym roku obchodów Światowego Dnia Sybiraka

Jak co roku delegacje, poczty sztandarowe spotkały się przy Krzyżu Martyrologii, nazywanym również Krzyżem Sybiraków, który od 20 już lat stoi na skwerze przy ul. Żwirki i Wigury. Maria Biadaszkiewicz, przewodnicząca koła Związku Sybiraków w Jarocinie przypomniała postać reparianta Mieczysława Makarewicza, który był inicjatorem stworzenia tego obelisku jako wotum wdzięczności za uratowane życie swoje i całej jego rodziny oraz symbolikę zawartą w pomniku. Przyszedł na świat pod Stanisławowem, ale w wyniku zawirowań historycznych wraz z rodzicami i rodzeństwem znalazł się w Wielkopolsce.  Autor krzyża nie doczekał tegorocznej uroczystości. Zmarł w lipcu w wieku 95 lat.

W trakcie uroczystości odśpiewano hymn narodowy oraz pieśń Sybiraków [ZOBACZ TUTAJ]. Złożono też kwiaty i znicze. Wśród delegacji byli przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, parlamentarnych, dyrekcji szkół średnich, organizacji kombatanckich, jak również służb mundurowych - policji, straży pożarnej - zarówno państwowej, jak i związku zrzeszającego gminne jednostki OSP, wojska oraz Nadleśnictwa Jarocin. Obecna była również jedna z klas mundurowych z ZSP nr 2 w Jarocinie. Wszyscy zabierający głos podkreślali, jak ważne jest wyciąganie wniosków z przeszłości, aby podobne historie już nigdy nie miały miejsca. 

Na zakończenie uroczystości rada osiedla 700-lecia zaprosiła wszystkich na poczęstunek z domowym ciastem, który przygotowano pod namiotem nieopodal miejsca uroczystości. Pogoda sprzyjała rozmowom na świeżym powietrzu, w których brała udział m.in. burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska i posłanka Lidia Czechak.    

Czym jest Krzyż Martyrologii, który znajduje się na os. 700-lecia w Jarocinie?  

Krzyż Martyrologii przy na os. 700-lecia wykonany został przez braci Władysława i Mieczysława Makarewiczów przy dużej pomocy Leona Tyrakowskiego. Pomnik ufundowano w 2004 roku w hołdzie zmarłym i pomordowanym na nieludzkiej ziemi, ofiarom stalinizmu i II wojny światowej. Krzyż jest ucięty od dołu, bo tak robili wrogowie krzyża, a jego ramiona podtrzymują tory kolejowe, gdyż w przeszłości wielu Polaków zostało takim właśnie transportem wywiezionych do różnych miejsc wygnania i śmierci.

Na podkładach umieszczony został napis upamiętniający te wydarzenia. Na dole, przy ziemi znajduje się koniec wagonu, jakby wbity w ziemię, przypominając udrękę wypędzonych. Nad pasyjką, pochodzącą z krzyża zniszczonego podczas okupacji, umieszczono orła w koronie z wizerunkiem Maryi. Dziesięć lat temu została umieszczona również tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej. Co roku w tym miejscu odbywają się uroczystości związane z Dniem Sybiraka.    

ZOBACZ RÓWNIEŻ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama