reklama

Święto Wojska Polskiego w 16. Jarocińskim Batalionie Remontu Lotnisk [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Święto Wojska Polskiego w 16. Jarocińskim Batalionie Remontu Lotnisk [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
217
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW 16. Jarocińskim Batalionie Remontu Lotnisk odbyła się uroczystość z okazji Święta Wojska Polskiego. Przy okazji uroczystego apelu, zakończonego defiladą, wręczono odznaczenia, awanse na wyższe stopnie i listy gratulacyjne. Były też okolicznościowe urlopy i nagrody uznaniowe przyznane przez dowódcę jednostki.
Reklama lokalna
reklama

Uroczystość odbyła się na placu apelowym 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk. Wzięli w niej udział zarówno zaproszeni goście, jak i rodziny wojskowych. Obecne były również poczty sztandarowe, reprezentujące organizacje kombatanckie. Dzień wcześniej, czyli we wtorek (13 sierpnia) rano w intencji żołnierzy odprawiona została msza św. w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie.

Życzenia z okazji  Święta Wojska Polskiego złożyli: posłanka Lidia Czechak, starosta Mariusz Stolecki, burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska i radny wojewódzki oraz prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie - Jan Grzesiek. Dla trzech pierwszych osób był to debiut w nowych rolach. Starosta chwalił odniowione budynki jarocińskiej jednostki wojskowej, ale podkreślił, że prawdziwą wartością tego miejsca są ludzie, którzy pełnią tutaj służbę. Burmistrz Jarocina z kolei wspomniała, że wzruszyło ją wykonanie przez żołnierzy w trakcie wciągnięcia flagi na maszt wszystkich zwrotek hymnu narodowego, ponieważ tekstu "Mazurka Dąbrowskiego" uczył ją jej dziadek. 

Dowódca jarocińskiej jednostki: "Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko żołnierzy"

Dowódca 16. batalionu - ppłk Jacek Gochno - przypomniał, że Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w dniu 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W tym roku przypada 104. rocznica wydarzenia, które określane jest również jako "Cud nad Wisłą". Podpułkownik zwracając się do podwładnych podkreślił, że pełnią służbę w garnizonie, który w przeszłości naszej Ojczyzny zapisał się bohaterskimi i chwalebnymi czynami.

- Pragniemy być godni swoich poprzedników - pamiętając, że fundamentalnymi cnotami żołnierza polskiego są: patriotyzm, męstwo, uczciwość, odpowiedzialność - mówił dowódca 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk. - Utożsamiamy się z tradycją i dobrym imieniem jednostki. Raz jeszcze pragnę podkreślić, że Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko żołnierzy, ale to także święto wszystkich Polaków, święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego stabilną pozycję międzynarodową oraz będącego członkiem najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie - czyli NATO.

Oficer zaakcentował jednak, że w obecnych czasach - gdy rosyjska agresja jest realnym zagrożeniem - Święto Wojska Polskiego nabiera szczególnego znaczenia.

W takich okolicznościach Święto Wojska Polskiego jest nie tylko okazją do upamiętnienia historycznych zwycięstw i uhonorowania żołnierzy, ale również do podkreślenia współczesnej roli wojska w zapewnieniu bezpieczeństwa - podkreślił ppłk Jacek Gochno. 

Święto Wojska Polskiego w Jarocinie. Odznaczenie otrzymał również proboszcz franciszkańskiej parafii 

Przy okazji uroczystego apelu wręczono kilkadziesiąt awansów na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia.

Brązowy medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" otrzymali: starszy kapral Dariusz Gauza, starszy kapral Jakub Musiał i starszy kapral Damian Nowak.

Wręczony został także medal "Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko", którym Ordynariat Połowy Wojska Polskiego wyróżnił ojca Sofroniusza Rempuszewskiego, proboszcza franciszkańskiej parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Franciszkanin, chociaż nie jest kapelanem wojskowym, towarzyszy żołnierzom i udziela błogosławieństwa na wszelkiego rodzaju uroczystościach, m.in. w czasie przysięgi składanej przez uczestników kursu w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

Dowódca jarocińskiego batalionu życzył żołnierzom, aby wojenny czas próby nigdy nie nadszedł

Jak co roku przyznane, zostały listy gratulacyjne dla szczególnie wyróżniających się żołnierzy. Odczytany został również rozkaz dowódcy, który z okazji święta docenił zarówno swoich podwładnych w mundurach, jak i cywilnych pracowników okolicznościowymi urlopami - w wymiarze od 2 do 5 dni, podwyższeniem premii za miesiąc sierpień (32 pracowników) oraz nagrodami uznaniowymi (265 żołnierzy zawodowych oraz 17 żołnierzy z dobrowolnej służby zasadniczej) za "wykonywanie na wysokim poziomie zadań wymagających szczególnie dużego nakładu pracy oraz inicjatywy". Wśród wyróżnionych było kilka kobiet. Również poczet flagowy był - nie pierwszy raz - złożony z płci pięknej. 

- Oczywiście z tego miejsca życzę wszystkim żołnierzom, aby ten wojenny czas próby nigdy nie nadszedł, a żołnierskie rzemiosło było sprawdzane jedynie na płaszczyźnie szkoleniowej. Wspominając kolejną rocznicę wydarzeń pamiętnego sierpnia 1920 roku, pragnę podziękować wam - żołnierze i pracownicy - za codzienny trud w budowaniu potencjału naszej jednostki wojskowej. Życzę wytrwałości i kolejnych sukcesów, niesłabnącej motywacji do działania, a także niezawodnego zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Wyrazy wdzięczności należą się też waszym rodzinom świadomym ryzyka i wyzwań, jakie żołnierze muszą udźwignąć na swych barkach, za wytrwałość i wsparcie w niełatwiej żołnierskiej służbie - podkreślił ppłk Jacek Gochno. 

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów, z towarzyszeniem orkiestry wojskowej [ZOBACZ TUTAJ].

Na placu apelowym zorganizowano wystawę sprzętu wojskowego, którą można było zwiedzić już po części oficjalnej. Z okazji święta, podobnie jak i przy okazji kwietniowych obchodów związanych z rocznicą utworzenia batalionu, dla wszystkich chętnych udostępniona została Izba Tradycji. Mimo że środa była bardzo upalnym dniem, nie brakowało też amatorów grochówki, którą serwowano z kuchni polowej.  

Druga część obchodów Święta Wojska Polskiego odbyła się w południe na cmentarzu parafialnym w Jarocinie, w żołnierskiej kwaterze. Uroczyście złożono tam kwiaty i zaplano znicze, a żołnierze z 16. jbrl pełnili wartę honorową przy grobach. Odczytany został Apel Pamięci i oddano salwę honorową. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Co jeszcze wydarzy się w sierpniu. Pełen wykaz imprez, koncertów i festynów znajdziecie [TUTAJ] Dożynki 2024. Zobacz, gdzie i kiedy odbędą się obchody Święta Plonów      

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama