Reklama

Msza i uroczystości pod pomnikiem. Dzień Żołnierzy Wyklętych w piątek

Opublikowano:
Autor:

Msza i uroczystości pod pomnikiem. Dzień Żołnierzy Wyklętych w piątek  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2001 roku w dniu 1 marca. To czas upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

 

 

W Jarocinie piątkowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się mszą św. w kościele Chrystusa Króla o godz. 11.00. Dalsza część odbędzie się godz. 12.00 przy pomniku znajdującym się przy al. Niepodległości (w lasku za cmentarzem komunalnym) upamiętniający nie tylko zamordowanych Żołnierzy Wyklętych, ale też wszystkich członków organizacji niepodległościowych, które działały na terenie całego powiatu jarocińskiego.

Stoi on w miejscu, w którym 24 maja 1946 roku funkcjonariusze komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali mordu na ppor. Józefie Rosadzie i kpr. Stanisławie Pawlaku. Inicjatorem budowy pomnika jest Stowarzyszenie „Pamięć”, którego prezesem jest Andrzej Gogulski. Wmurowanie aktu erekcyjnego odbyło się 30 kwietnia 2018 roku, a odsłonięcie i poświęcenie - 24 maja, w 72. rocznicę egzekucji. W tym dniu wprowadzono również nowe święto w Jarocinie - Powiatowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE