Reklama

Jutro Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak będą wyglądać obchody?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Jutro Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak będą wyglądać obchody?  - Zdjęcie główne

Jutro obchodzony jest Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Jak będą wyglądać obchody? | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Jak będzie ono obchodzone w Jarocinie?

Reklama

Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprasza jutro (wtorek 1 marca) starosta powiatowa Lidia Czechak i przewodniczący rady powiatu Jan Szczerbań.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 mszą św. w kościele św. Antoniego Padewskiego (franciszkanie), a o godz. 11.00 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym oraz wszystkim członkom organizacji niepodległościowych, które działały w Jarocinie i na terenie całego powiatu jarocińskiego. Obelisk znajduje się przy ul. Niepodległości w Jarocinie (w lasku za cmentarzem komunalnym). Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. To właśnie tam funkcjonariusze komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali mordu na ppor. Józefie Rosadzie i kpr. Stanisławie Pawlaku. Inicjatorem budowy obelisku w 2018 roku było Stowarzyszenie „Pamięć”. Wcześniej kwiaty składano pod tablicą znajdującą się na budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarocinie. Pomnik upamiętnia miejsce egzekucji, a człokowie konspiracyjnej organizacji spoczywają we wspólnym grobie na cmentarzu parafialnym (na zdjęciu). 

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. 

Wybór daty święta, które obchodzone jest od 2011 roku jest również nieprzypadkowy. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). Ten bohaterski żołnierz walczący z niemieckim, a później sowieckim okupantem był ostatnim przywódcą niepodległościowego podziemia mającego swe początki w Służbie Zwycięstwu Polski, ZWZ i AK. W III RP Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ppłk. Łukasza Cieplińskiego najwyższym odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego, a Sejm ustanowił rocznicę jego śmierci dniem Żołnierzy Wyklętych.

We wtorek 1 marca podczas mszy św. wieczornej o godz. 18.30 w kościele franciszkanów okolicznościowe kazanie wygłosi ks. Artur Wojczyński kapelan Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy