Dron skontrolował ponad pół tysiąca kominów
W minionym sezonie grzewczym wykonanych zostało 547 kontroli (w sezonie 2020/2021 - 433). Większość odbyła się przy pomocy drona.
- Dron znacznie przyspiesza działania kontrolne i jest dobrym narzędziem prewencyjnym - przyznał wówczas wiceburmistrz Bartosz Walczak. - Szybciej można sprawdzić kilka kominów dronem niż wejść do kilku budynków i zobaczyć, czym jest palone w piecu. Dzięki temu część osób przestała palić odpadami w obawie przed nałożeniem mandatu - zaznaczył.
Efekty działań Dron nad kominami i patrole antysmogowe
Gmina uruchomiła kilka narzędzi do walki ze smogiem [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]. Mieszkańcy mają do dyspozycji infolinię: 553-617-617, gdzie mogą zgłaszać przypadki podejrzeń, że w danym miejscu dochodzi do spalania odpadów albo złej jakości opału. Za jej pośrednictwem na przełomie 2021/2022 przyjęto 465 takich sygnałów. Znacznie więcej niż poprzednio, czyli 2020/2021, kiedy było ich 153.Infolinia działała jednak tylko w czasie okresu grzewczego, czyli od początku października do końca. Poza sezonem podejrzenia, że spalany jest złej jakości opał albo śmieci można zgłaszać do Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jarocinie - tel. (62) 749-95-02 lub (62) 749-96-28, w godzinach pracy urzędu - od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.
Poza infolinią do walki ze smogiem zaangażowano ekipę z dronem wyposażonym w specjalne czujniki, który lata nad kominami i sprawdza jakość tego, co z nich wylatuje. W tym roku dron nie jest uruchamiany systematycznie, wylatuje tylko na zgłoszenie mieszkańców.
Powołano także zespół interwencyjno-kontrolny, czyli tak zwany patrol smogowy, który posiada specjalne uprawnienia do przeprowadzenia czynności w kotłowniach mieszkańców gminy Jarocin.
Działaniami antysmogowymi zajmuje się na zlecenie gminy jarocińska firma Osmoze.
Truciciele powietrza ukarani mandatami
Tam, gdzie były sygnały o podejrzeniu palenia odpadami, początkowo stosowana była zasada pouczenia i ostrzegania, co grozi w przypadku spalania niewłaściwego paliwa czy odpadów. Później jednak przystąpiono do nakładania kar.W sezonie 2020/2021 naruszenie prawa w tym zakresie udowodniono dwóm osobom, które zostały ukarane mandatami w wysokości 500 zł nałożonymi przez policję. W sezonie 2021/2022 stwierdzono dwa naruszenia. W jednym przypadku nałożono 500-złotowy mandat, a w drugim zastosowano pouczenie.
Nie wszystko udało się zrobić, w planach kolejne działania
W ramach programu antysmogowego na terenie gminy Jarocin zostały także zamontowane czujniki jakości powietrza.
- Jest ich więcej niż zakładaliśmy. Początkowo miało być 38, a jest 45 - informuje wiceburmistrz Bartosz Walczak.
Na stronie internetowej jarocin.pl dostępna jest zakładka, gdzie znajduje się mapa wszystkich detektorów wraz z odczytami pomiarów w czasie rzeczywistym.
W grudniu ubiegłego roku zakupionych zostało także 46 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli z gminy Jarocin.
Gminny program antysmogowy zakładał jeszcze kilka innych działań, między innymi dokonanie inwentaryzacji źródeł ciepła oraz opracowanie mapy obszarów najbardziej narażonych na występowanie smogu. Z wyjaśnień jarocińskiego magistratu wynika, że te narzędzia są nadal w trakcie przygotowywania.
Jak oceniacie działania antysmogowe gminy Jarocin, co Waszym zdaniem powinno sie jeszcze zrobić, aby wyeliminować trucicieli powietrza - piszcie swoje opie w komentarzach.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.