Reklama

Nie tylko dron śledził smog nad Jarocinem. Do akcji wkroczyła też policja [ZDJĘCIE]

Opublikowano: pt, 20 maj 2022 09:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie tylko dron śledził smog nad Jarocinem. Co grozi za palenie śmieciami?

Reklama

Tegoroczny okres grzewczy już się zakończył choć trwał wyjątkowo długo. Był  drugim, w czasie którego na terenie gminy Jarocin funkcjonuje kompleksowy program walki ze smogiem. Jego celem jest wykrywanie i karanie trucicieli powietrza. 

Dron nad kominami w Jarocinie. Jakie są efekty tych działań?

Gmina uruchomiła kilka narzędzi do walki ze smogiem. Mieszkańcy mają do dyspozycji infolinię - 553-617-617, gdzie mogą zgłaszać przypadki podejrzeń, że w danym miejscu, czy posesji dochodzi do spalania odpadów albo złej jakości opału. Za jej pośrednictwem w minionym okresie grzewczym przyjęto 465 takich sygnałów. Znacznie więcej niż w ubiegłym, kiedy było ich 153.

Infolinia działała jednak tylko w czasie okresu grzewczego, czyli od początku października ubiegłego roku do końca marca 2022 r.. Poza sezonem grzewczym podejrzenia, że spalany jest złej jakości opał albo śmieci można zgłaszac do Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jarocinie - tel. (62) 749-95-02 lub (62) 749-95-45, w godzinach pracy urzędu - od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. 

Poza infolinią do waliki ze smogiem zaangażowano ekipę z dronem wyposażonym w specjalne czujniki, który regularnie latał nad kominami i sprawdzał jakość tego, co z nich wylatuje. Powołano także zespół interwencyjno-kontrolny czyli tak zwany patrol smogowy, który posiadał uprawnienia do przeprowadzenia czynności w kotłowniach na terenie gminy Jarocin.

W minionym sezonie grzewczym wykonanych zostało 547 takich kontroli (w sezonie 2020/2021 - 433). Większość odbyła się przy pomocy drona.

- Dron znacznie przyspiesza działania kontrolne i jest dobrym narzędziem prewencyjnym - przyznaje wiceburmistrz Bartosz Walczak. - Szybciej można sprawdzić kilka kominów dronem niż wejść do kilku budynków i zobaczyć, czym jest palone w piecu. Dzięki temu część osób przestała palić odpadami w obawie przed nałożeniem mandatu - zaznacza.

Co bada smog nad kominami i czy może to robić?

Z uzyskanych informacji wynika, że osoby kontrolujące na ogół spotykały się z przychylnym przyjęciem ze strony mieszkańców.

- Na początku mieszkańcy nie ukrywali zdziwienia. Te działania cały czas są dla nich przecież nowością. Zdarzało się, że mieszkańcy dzwonili z pytaniami, co lata nad budynkami i czy może to robić - przyznaje Bartosz Walczak.

Z rozmów z mieszkańcami wynika, że opinie na temat działań antysmogowych nadal są podzielone. Są tacy, którzy czekali na ich podjęcie.

- To, co dzieje się w Jarocinie, kiedy zaczną palić te wszystkie kopciuchy, to przechodzi ludzkie pojęcie. Świata nie widać przez dym, nie mówiąc już o tym, czym musimy oddychać. Dobrze, że wreszcie się wzięli za tych wszystkich cwaniaków, którzy palą śmieciami - uważa jeden z mieszkańców osiedla 700-lecia.

Są jednak tacy, którzy czują się zaniepokojeni, widząc kontrole.

- To jest wszystko fajne i ja rozumiem, że jakość powietrza jest ważna, ale jak to się ma do możliwości finansowych przeciętnego człowieka. Z jednej strony widzę, że latają nad kominami i można dostać mandat, a z drugiej wiem, że nie stać mnie na wymianę pieca i co ja mam zrobić? - pyta pani Krystyna, która mieszka na osiedlu Tumidaj.

Za wypuszczanie smogu policja nakłada niemałe mandaty

Gminny program antysmogowy póki co nie wymusza jednak na nikim wymiany pieca. Patrol smogowy, jeśli zachodziła taka potrzeba w czasie kontroli, udzielał instruktażu, jak i czym palić w każdym piecu - również tym starego typu - tak, aby z komina nie wydostawał się smog.    

Tam jednak, gdzie były sygnały o podejrzeniu palenia odpadami początkowo stosowana była zasada pouczenia i ostrzegania, co grozi w przypadku spalania niewłaściwego paliwa czy odpadów. Później jednak przystąpiono do nakładania kar. W sezonie 2020/2021 naruszenie prawa w tym zakresie udowodniono dwóm osobom, które zostały ukarane mandatami w wysokości 500 zł. Nałożyła je policja. W sezonie 2021/2022 stwierdzono dwa naruszenia. W jednym przypadku nałożono 500-złotowy mandat, a w drugim zastosowano pouczenie.

W ramach programu antysmogowego na terenie gminy Jarocin zostały także zamontowane czujniki jakości powietrza.

- Jest ich więcej niż zakładaliśmy. Początkowo miało ich być 38, a jest 45 - informuje zastępca burmistrza.

Na stronie internetowej jarocin.pl dostępna jest zakładka, gdzie znajduje się mapa wszystkich detektorów wraz z odczytami pomiarów w czasie rzeczywistym.

W grudniu ubiegłego roku zakupionych zostało także 46 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli z terenu gminy Jarocin.

W walce ze zmogiem nie wszystko udało się zrobić

Gminny program antysmogowy zakładał jeszcze kilka innych działań, między innymi dokonanie inwentaryzacji źródeł ciepła oraz opracowanie mapy obszarów najbardziej narażonych na występowanie smogu . Z wyjaśnień jarocińskiego magistratu wynika, że jest ona w trakcie przygotowywania.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy