Park przy ulicy Szubianki w Jarocinie to kolejne miejsce - po parkach Radolińskich i Gorzeńskiego - które poddawane jest gruntownej rewitalizacji. Jej koszt wyceniono na prawie 3,5 mln zł. Inwestycja jest współfinansowane są ze środków unijnych.
Park przy ulicy Szubianki w Jarocinie. Ponad 50 tys. nowych roślin
- Budujemy prawdziwy park - informuje burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki,iI dodaje: - Wykonywane są nowe ścieżki z kamienia i materiałów przyjaznych dla drzew. Jako gmina, która jest liderem w budowie ścieżek rowerowych, ustawimy również stojaki dla rowerów. Pomosty przy stawie zostaną wzmocnione, by pobocza się nie zarywały, a staw będzie oczyszczony.
Ponadto, posadzonych ma zostać ponad 50 tys. nowych roślin, w tym:
- 27 drzew (klonów i lip holenderskich),
- prawie 20 tysięcy krzewów,
- ponad 35 tysiąca bylin.
Park przy ulicy Szubianki zostanie dokończony na Gwiazdkę?
Jak zapowiada jarociński magistrat, „będzie nie tylko więcej zieleni, to miejsce stanie się bardziej przyjazne, z lepszą przestrzenią do rekreacji”. Zrewitalizowany park przy ulicy Szubianki w Jarocinie ma zostać oddany w grudniu.
- To będzie prezent na Gwiazdkę dla mieszkańców, przede wszystkim największego osiedla w Jarocinie - Konstytucji 3 Maja. Zamiast lasku, będą mieli wspaniały, nowy park przy ulicy Szubianki - zapowiada burmistrz Pawlicki.
Mieszkańcy mają uwagi do rewitalizacji parku
Jednak zmiany przeprowadzane na Szubiankach nie wszyscy przyjmują z optymizmem.
- W tym parku jest jedyna górka, z której zimą dzieci zjeżdżają na sankach. Teraz zjazd z tej górki został zagrodzony szpalerem grabów. Nie wiem, jaki zamysł mają projektanci, ale jeśli tak zostanie, to teraz, jak dziecko będzie zjeżdżało z tej górki, to zderzy się z tymi grabami - zasygnalizował Mieczysław Wojtaszyk, mieszkaniec Jarocina, który skontaktował się z naszą redakcją.
Ma też jeszcze jedną uwagę dotyczącą sadzenia grabów.
- Tam, jak się idzie od strony bloków przy ulicy Wrocławskiej w stronę parku, była taka ścieżka, którą przechodziło się na Szubianki, a którą chodzili mieszkańcy i rodzice dzieci uczęszczających do szkoły specjalnej. I teraz na tej ścieżce, wzdłuż płotu też jest posadzony szpaler grabów - tłumaczy.
I dodaje:
- A mówiliśmy im, żeby zrobili normalna ścieżkę. Miejsce by było. Te graby mogłyby zostać, a obok przecież mogłaby być ścieżka. To nas nie posłuchali. Tak, jakby się na nas uwzięli, żeby nam uprzykrzyć życie.
Przedstawiciel jarocińskiego magistratu: posadzone graby nie utrudniają poruszania się po parku
Sebastian Walczak, dyrektor wydziału rozwoju Urzędu Miejskiego w Jarocinie, uważa, że w parku zostało przygotowanych na tyle dużo ścieżek, żeby mieszkańcy mogli swobodnie się po nim poruszać.
- Wydaje mi się, że można korzystać z tych ścieżek, które zostały wyznaczone. Jest to o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze, niż chodzenie po gdzieś tam wydeptanej pod płotem ścieżce. W tych miejscach rzeczywiście zostały posadzone graby, żeby zasłonić te, nie zawsze ładne, betonowe płoty. Niezależnie od tego ta ścieżka, którą chodzili mieszkańcy nadal jest dostępna i można tam przejść - zapewnia Sebastian Walczak.
Szef wydziału rozwoju nie kryje zdziwienia tym, że mieszkańcom brakuje ciągów komunikacyjnych w parku.
- Jeśli ktoś mówi, że jeszcze mu jakiejś ścieżki brakuje, to nie wiem, jak to skomentować. Staraliśmy się większość tych ciągów komunikacyjnych zachować. To ma być park, a nie dodatek do ścieżek. A to, że ktoś musi przejść pięć kroków dalej, nie jest podstawą do tego, żeby wytyczać kolejną ścieżkę - uważa Sebastian Walczak.
Dyrektor wydziału rozwoju odnosi się również do problemu drzew posadzonych przy górce w parku.
- Graby zostały posadzone tylko z jednej strony, więc z każdej innej będzie można zjechać sankami - uspokaja.
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.