reklama
reklama

Akcja Narodowego Czytania na polanie w parku Radolińskich w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Akcja Narodowego Czytania na polanie w parku Radolińskich w Jarocinie.
reklama

Akcja Narodowego Czytania trwa od 2012 roku pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Pierwszą wspólną lekturą był „Pan Tadeusz”. W kolejnych latach odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowego Czytania w różnych odsłonach

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.  W 2018 akcja promująca czytanie miała wyjątkowy charakter.

W związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  czytano „Przedwiośnie”, a ponadto, przez cały rok, „Antologię Niepodległości” - specjalnie przygotowany na tę okazję zbiór utworów powstałych na przestrzeni wieków i zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku tematem przewodnim były „Nowele polskie” - zbiór 8 tekstów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, w 2020 - „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a w 2021 - „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W akcję Narodowego Czytania włączył się burmistrz Jarocina

W tym roku w całym kraju czytany był tomik poezji Adama Mickiewicza w związku z 200. rocznicą wydania „Ballad i romansów” oraz dla uczczenia trwającego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego.

W wielkie czytanie tradycyjnie już włączył się Jarocin. Spotkanie z tej okazji odbyło się na polanie przed pałacem Radolińskich. Zorganizowała je jarocińska biblioteka.

W trakcie można było usłyszeć teksty naszego narodowego wieszcza w interpretacji Hanny Janiec i Wojciecha Szymoniaka.

Jeden z fragmentów poezji Adama Mickiewicza przeczytał burmistrz Jarocina Adam Pawlicki w towarzystwie swoich córek [zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ].

Czytaniom towarzyszyła wystawa obrazów autorstwa seniorów, którzy inspirowali się epoką romantyzmu oraz warsztaty zdobienia toreb na zakupy cytatami z „Ballad i romansów”. Można też było upleść wianek, nauczyć się pisać gęsim piórem i odbić pamiątkowy stempel.

Dodatkową atrakcją był występ  artystów z Narodowego Teatru Dramatycznego we Lwowie.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama