Reklama

Około 100 aktorów i statystów wystąpiło w inscenizacji legendy o św. Marcinie w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Inscenizacja legendy o św. Marcinie wzbudziła spore zainteresowanie wśród mieszkańców Jarocina. Inscenizacja odbyła się w mieście już po raz drugi.

Reklama

Po raz pierwszy inscenizacja legendy o św. Marcinie została zorganizowana w 2021 roku. Tegoroczna, druga edycja odbyła się z jeszcze większym rozmachem. W realizację spektaklu plenerowego zaangażowanych zostało około 100 osób. Najmłodszymi statystami były tym razem dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Marcinek" w Jarocinie. Wśród aktorów można było rozpoznać osoby, które brały udział w dwóch poprzednich realizacjach, m.in. Marka Sobczaka, dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, Sebastiana Plutę z Muzeum Regionalnego w Jarocinie, phm Krzysztofa Pelca z jarocińskiego Hufca ZHP czy członka grupy rekonstrukcyjnej Wojciecha Koterbę. I tym razem nie zabrakło też artystów z Ulicznego Teatru Ognia "Anthony Street". Częścią tatralnej sceny stała się zarówno ulica Kościelna, jak i park oraz amfiteatr. Piękna pogoda sprawiła, że na widowni tym bardziej pojawiły się spore tłumy jarociniaków.  

Stowarzyszenie Bellator Societas oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin współpracowały bowiem nie tylko przy zeszłorocznym przedstawieniu w ramach obchodów Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta - św. Marcina, ale również w kwietniu tego roku wystawiły misterium Męki Pańskiej w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. W każdej z nich wykorzystano kostiumy będące replikami prawdziwych strojów z czasów legionistów rzymskich. 

Akcja spektaklu poświęconego patronowi miasta, rozgrywa się zarówno w czasach, gdy żył św. Marcin, ale również w o wiele późniejszych, gdy pojawiła się tradycja przygotowywania rogalików, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie osób ubogich. Sam kształt tego słodkiego wypieku ma nawiązywać do podkowy, którą według jednej z licznych legend, miał zgubić koń świętego. 

Około 100 aktorów i statystów wystąpiło w inscenizacji legendy o św. Marcinie w Jarocinie

Większość osób kojarzy słynny obraz, na którym młody Marcin jako legionista rzymski dzieli się swoim płaszczem z żebrakiem. Taki też znajduje się w ołtarzu głównym najstarszego jarocińskiego kościoła, noszącego wezwanie świętego. Marcin został ogłoszony świętym jako pierwszy nie męczennik, ale wyznawca. Doczekał sędziwego wieku. Zmarł jako biskup Tours 8 listopada 397 roku w Candes podczas podróży duszpasterskiej. Jego ciało sprowadzono do Tours i pochowano właśnie 11 listopada. Wtedy też kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Marcina. 

Pierwsze wzmianki o Jarocinie sięgają 1257 roku, ale św. Marcin został oficjalne uznany patronem Jarocina stosunkowo niedawno. Rada miejska podjęła uchwałę w tej sprawie 1 marca 1996 roku, a biskup kaliski potwierdził ten fakt podczas wizyty opłatkowej 12 stycznia 1997 roku. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy