Gmina Jarocin realizuje rządowy program sprzedaży mieszkańcom opału po preferencyjnych cenach. Dostawcą jest spółka Węglokoks, a dystrybucją na naszym terenie zajmują się: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Jarocinie i Mieszkowie oraz Firma Handlowo-Usługowa „Wikpol” Kamil Winiaszewski w Witaszycach.
Początkowo zintensyfikowano dostawy tańszego opału, a potem wstrzymano je całkowicie
Okazuje się, że rządowy program sprzedaży mieszkańcom opału po preferencyjnych cenach w praktyce wygląda nieco inaczej, niż w zapowiedziach. Dostawy tańszego opału dla gmin - między innymi dla Jarocina, odbywają się z dużymi problemami.Informował o tym burmistrz Adam Pawlicki, który nawet określił sytuację, jako „dramatyczną”.
- Sytuację mamy dość dramatyczną, dlatego że nie dostarczamy opału w takiej ilości, jaka powinna być węgla dla mieszkańców. Tych, którzy już wpłacili pieniądze mogę poinformować, że niestety, mogą być niespodzianki i tego węgla na razie nie ma i prawdopodobnie dla większości nie będzie - stwierdził na specjalnie zwołanej konferencji prasowej burmistrz Jarocina.
Po tych alarmujących informacjach spółka Węglokoks początkowo zintensyfikowała dostawy. Nie trwało to jednak długo, bo kilkanaście dni później do gminy Jarocin dotarł komunikat o całkowitym wstrzymaniu transportów tańszego opału [o tym więcej czytaj TUTAJ].
Tańszy węgiel - firma najpierw wstrzymała a później wznawia dostawy dla gminy Jarocin
O przyczynach mówili urzędnicy jarocińskiego magistratu.
- Zgodnie z informacjami przekazanymi gminie Jarocin przez Węglokoks zaplanowane dla nas na środę - 21 grudnia i na czwartek - 22 grudnia transporty tańszego węgla (łącznie 14 transportów na 350 ton) zostały ograniczone ze względu na warunki atmosferyczne - informowali Sebastian Walczak, dyrektor wydziału rozwoju Urzędu Miejskiego w Jarocinie oraz Mateusz Michalski, kierownik referatu ochrony środowiska.
Okazało się, że z powodu opadów deszczu i ujemnej temperatury opał składowany na placu dystrybucyjnym w Koninie, skąd odbiera go gmina Jarocin, po prostu zamarzł i załadunek jednego transportu trwało bardzo długo.
Po kilku dniach spółka Węglokoks zmieniła składowisko, z którego gmina Jarocin odbiera węgiel - z Konina na Ostrów Wlkp. i wznowiła dostawy opału.
- Przez te opóźnienia w dostawach, mamy wyznaczone kolejne terminy na koniec grudnia i początek stycznia. Niestety, z tego powodu nie wszyscy mieszkańcy, którzy już wpłacili pieniądze, dostaną węgiel w starym roku - informuje Sebastian Walczak z jarocińskiego magistratu.
Można składać wnioski na zakup węgla w 2023 roku
Cena zakupu węgla dla mieszkańców gminy Jarocin wynosi - 1.970 zł za tonę (łącznie z transportem).Warunkiem koniecznym do zakupu węgla po preferencyjnych cenach jest złożenie wniosku i przejście jego pozytywnej weryfikacji [więcej o procedurze wnioskowania o tańszy węgiej przeczytasz TUTAJ].
O fałszywych sms-ach wysyłanych do mieszkańców gminy Jarocin w sprawie tańszego węgla - czytaj TUTAJ
Taki wniosek można było złożyć maksymalnie na 1,5 tony opału w 2022 r. Żeby kupić kolejne 1,5 tony w 2023 roku, potrzebny będzie następny wniosek. Osoby, które dotychczas nabyły mniej niż 1,5 tony, mogą składać wnioski o większą ilość, nie przekraczającą jednak łącznie 3 ton.
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 października 2022 r. do zakupu uprawniona jest osoba, która:
- spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967),
- nie nabyła (ani żaden członek jej gospodarstwa domowego, którego dotyczy wniosek) paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 2, czyli dla wniosku dotyczącego zakupu do dnia 31.12.2022 r. - 1,5 tony.
Gdzie złożyć wniosek na zakup węgla po preferencyjnych cenach?
Wniosek o zakup składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
- w wersji papierowej:
w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (budynek Jarocińskiej Agencji Rozwoju Sp. o.o., ul. Kościuszki 15B w Jarocinie)
lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Jarocinie, Al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin - w wersji elektronicznej:
przesłać na adres ePUAP Urzędu Miejskiego w Jarocinie (wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym)
Aby ułatwić mieszkańcom dostęp do formularzy wniosków, zostaną one w najbliższym czasie dostarczone do sołtysów poszczególnych miejscowości.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.