Reklama

Gmina Jarocin przyjmuje wnioski od mieszkańców na sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Gmina Jarocin przyjmuje wnioski od mieszkańców na sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach - Zdjęcie główne

Gmina Jarocin przyjmuje wnioski od mieszkańców na sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Jarocin przyjmuje wnioski od mieszkańców na sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach.

Reklama

Gmina Jarocin przystąpiła do programu sprzedaży węgla mieszkańcom po preferencyjnych cenach. Opał będzie można kupić do końca grudnia tego roku. 

Mieszkańcy gminy Jarocin podawali zapotrzebowanie na węgiel 

Wcześniej jarociński urząd miejski zbierał deklaracje od mieszkańców dotyczące zapotrzebowania na tańszy opał.

Z informacji magistratu wynikało, że do ostatniego dnia tej akcji wpłynęło 1.200 zgłoszeń. Każde opiewało na 1,5 tony. Oznacza to, że mieszkańcy gminy Jarocin chcieliby kupić około 1.800 ton węgla [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

Złożenie takie deklaracji o zapotrzebowaniu nie było jednak równoznaczne z możliwością zakupu węgla. Warunkiem koniecznym jest złożenie wniosku i jego poprawna weryfikacja. Taki wniosek mogą również złożyć osoby, które wcześniej nie zadeklarowały chęci zakupu węgla.

Zgodnie z zapisami ustawy, do zakupu preferencyjnego w ilości 1,5 tony w okresie do 31 grudnia uprawniona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która:

  • spełnia warunki uprawniające do otrzymania dodatku węglowego,
  • nie nabyła (ani żaden członek jej gospodarstwa domowego, którego dotyczy wniosek) paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 2, czyli dla wniosku dotyczącego zakupu do dnia 31.12.2022 r. - 1,5 tony.
Cena zakupu węgla od gminy ma nie przekroczyć 2.000 zł/tonę i nie obejmuje kosztów transportu z punktu sprzedaży do gospodarstwa domowego. Koszt przewozu ponosi kupujący.

Dla zakupu węgla w okresie od 1 stycznia 2023 roku konieczne będzie złożenie kolejnego wniosku - wówczas maksymalna ilość węgla będzie wynosiła kolejne 1,5 tony.

Rozpoczął się nabór wniosków od mieszkańców gminy Jarocin na zakup węgla po preferencyjnych cenach

Gmina Jarocin rozpczęła przyjmowanie wniosków. Te składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej:

w wersji papierowej:

  • w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (budynek Jarocińskiej Agencji Rozwoju Sp.  o.o., ul. Kościuszki 15B w Jarocinie),
  • przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Jarocinie, Al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin
w wersji elektronicznej:

  • przesłać na adres ePUAP Urzędu Miejskiego w Jarocinie (wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym).
Wniosek musi być czytelnie podpisany, nie będą przyjmowane skany czy zdjęcia wniosków.

Formularze wniosków o zakup węgla u sołtysów gminy Jarocin

Ponadto gmina Jarocin dostarczy do sołtysów druki wniosków, by umożliwić mieszkańcom odbiór formularzy w danej wiosce. Stamtąd też w najbliższym czasie wypełnione wnioski zostaną odebrane przez pracowników urzędu miejskiego w Jarocinie.

Ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego do 31 grudnia 2022 r. wynosi 1,5 tony oraz od 1 stycznia 2023 r. kolejne 1,5 tony. 

Węgiel ma pochodzić z importu. Parametry jakościowe zakupionego opału mają zostać potwierdzone najbardziej aktualnym certyfikatem, który ma otrzymać gmina.

Dostępne będą trzy rodzaje węgla po preferencyjnych cenach

Mieszkańcy będą mogli kupić po preferencyjnych cenach: orzech, miał oraz groszek / ekogroszek (nie ma szczegółowszych informacji, czy gmina Jarocin będzie mogła kupić dla mieszkańców ekogroszek czy groszek).

„O kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia mieszkańcy gminy Jarocin będą informowani na bieżąco, w zależności od przekazywanych wyjaśnień i informacji przez władze rządowe oraz spółki skarbu państwa” - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy