Reklama

Jarocin. Niektórzy mieszkańcy centrum są oburzeni, że muszą płacić za przyłączenie do kanalizacji deszczowej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. A. Grygiel

Jarocin. Niektórzy mieszkańcy centrum są oburzeni, że muszą płacić za przyłączenie do kanalizacji deszczowej  - Zdjęcie główne

Jarocin. Niektórzy mieszkańcy centrum są oburzeni, że muszą płacić za przyłączenie do kanalizacji deszczowej | foto Fot. A. Grygiel

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Niektórzy mieszkańcy centrum są oburzeni, że muszą płacić za przyłączenie do kanalizacji deszczowej. Co na to PWiK?

Reklama

W centrum Jarocina trwa wymiana sieci podziemnych, między innymi wodociągowej i kanalizacyjnej. Budowana jest także kanalizacja deszczowa. I w związku z przyłączeniem do tej ostatniej niektórzy mieszkańcy mają duże wątpliwości.

Zamieszanie z kanalizacją deszczową. Mieszkanka Jarocina: „Postępowanie spółki PWiK jest oburzające”

„Wielu właścicieli domów otrzymało pisma od PWiK-u. Chodzi o to, że jeśli rynny spustowe odprowadzające deszczówkę nie znajdują się po stronie ulicy, to każdy musi na własny koszt wykonać podłączenie takiej rynny do wybudowanych przyłączy kanalizacji deszczowej” - napisała na do naszej redakcji pani Patrycja. I dodała: „Zapowiadają też, że jeśli ktoś nie wykona tego przyłącza teraz, to później nie będzie takiej możliwości. I jeśli będą zalewane piwnice, to nie będzie ich wina.”

Kobieta twierdzi, że „sporo mieszkańców jest oburzona postępowaniem PWiK-u, zwłaszcza starsi, którzy mogą mieć problemy - z jednej strony z załatwieniem spraw projektowych przyłącza, a z drugiej - ze sfinansowaniem jej wykonania”.

Problem jest znany jarocińskiemu Zrzeszeniu Właścicieli i Zarządców Domów.

- Rzeczywiście mieszkańcy przychodzą do nas z tymi pismami od wodociągów i pytają o co chodzi. A to ich przecież nie dotyczy. To dotyczy tylko i wyłącznie właścicieli budynków i kamienic - stwierdza Eleonora Borowska z zrzeszenia. - Moim zdaniem niepotrzebnie porozsyłali te pisma do wszystkich i zrobiło się zamieszania - dodaje.   

Nie wszyscy uważają za niewłaściwe to, że właściciele nieruchomości mają wykonać we własnym zakresie instalację deszczówki na swoim terenie.

- Nie rozumiem tych pretensji. Najpierw chcieli kanalizacji, żeby im piwnic nie zalewało, a teraz im się nie podoba, że muszą się do tego dołożyć - mówi pan Józef, który mieszka w okolicy rynku. - Wszystko by chcieli za darmo i ciągle jeszcze jakieś wymagania - dodaje.    

Zamieszanie z kanalizacją deszczową. Prezes PWiK: „Przepisy zabraniają wykonania instalacji na terenach prywatnych”  

Prezes jarocińskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które prowadzi inwestycję w śródmieściu tłumaczy, że w przypadku budowy wszelkiego rodzaju kanalizacji instalację od przyłącza do budynku odbiorcy wykonują we własnym zakresie i na własny koszt.

„Przepisy prawa zabraniają nam wykonania instalacji na terenach prywatnych” - napisał w odpowiedzi na nasze pytania Marcin Jantas.

Zaznaczył, że PWiK wychodząc naprzeciw mieszkańcom, zlecił opracowanie dokumentacji technicznej na podłączenie do kanalizacji deszczowej rynien spustowych z budynków bezpośrednio przyległych do pasa drogowego.

„W tej chwili budujemy tę instalację na własny koszt. W pozostałych sytuacjach każdy właściciel budynku, który chce się przyłączyć do deszczówki, jest zobowiązany do wykonania instalacji od budynku do przyłącza we własnym zakresie. Takie zasady z resztą obowiązują także w przypadku przyłączenia do kanalizacji sanitarnej nie tylko u nas, ponieważ regulują to przepisy prawa” - wyjaśnia szef Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.     

Zamieszanie z kanalizacją deszczową. Co mówią przepisy?

Zgodnie z art. 15 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej na własny koszt zapewnia realizację przyłącza  (niezbędnej instalacji od przyłącz głównego do budynku - przyp. red.).

Oznacza to, że trzeba zapłacić za wydanie warunków przyłączenia, za wykonanie projektów przyłączy, za wszelkie ich uzgodnienia, za wybudowanie przyłącza oraz jego odbiory, próby techniczne i prace geodezyjne. Ostateczny koszt zależy od długości przyłącza, warunków terenowych i cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości.

Przedsiębiorstwo ponosi koszt budowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych (sieci), przewidzianych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ponadto płaci za wodomierz główny na przyłączu - nabycie, zainstalowanie i utrzymanie.

Koszt wykonania instalacyjnej przyłącza kanalizacji deszczowej zależy od warunków technicznych oraz długości potrzebnej instalacji i może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.   

Co myślicie na temat zgłszanych przez mieszkańców problemów i wyjaśnień PWiK - piszcie w komnentarzach.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy