Chorobę wykryto w miejscowości Starkówiec Piątkowski (gmina Środa Wlkp.). Stąd wyznaczono obszary zapowietrzone, jak i zagrożone wystąpieniem ptasiej grypy. Chorobą zaatakowana została duża ferma komercyjna. Oznacza to konieczność wybicia i utylizacji 1,4 miliona sztuk kur niosek. W związku z potwierdzeniem przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach obecności wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w pobranych próbkach określono obszary zapowietrzone i zagrożone wystąpieniem tej choroby.
Mają zostać oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi. Gmina Nowe Miasto opublikowała komunikat, w którymi prosi o kontakt z Powiatowym Lekarzem Weterynarii wszystkich posiadających drób, niezależnie od wielkości utrzymywanego stada - nr tel. (61) 287-40-14, wew. 127.
Ptasia grupa to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy ptaków. Na zachorowania narażony jest przede wszystkim drób (kury, indyki). Dzikie ptaki (szczególnie wodne migrujące) stanowią naturalny rezerwuar wirusa i są najczęściej bezobjawowymi nosicielami.
Chorobę u ptaków wywołuje wirus typu A, z którego najcięższą postać wywołuje podtyp H5 oraz H7. Może wystąpić u wszystkich gatunków i w każdym wieku. Okres rozwoju schorzenia waha się od kilku godzin do 2-3 dni. Objawy pojawiają się gwałtownie. W ich wyniku dochodzi do nagłych padnięć ptaków. Śmiertelność dochodzi do 100%.
Obszar zapowietrzony obejmuje m.in. miejscowości:
- w gminie Środa Wlkp.: Brzezie, Czarne Piątkowo, Grójec, Nietrzanowo, Starkówiec Piątkowski, Szlachcin, Szlachcin-Huby, Winna Góra;
- w gminie Krzykosy: Miąskowo, Murzynówko, Wiosna, Wygranka.
- Komorze, Komorze Nowe, Nowe Miasto nad Wartą, Hermanów, Wolica Kozia, Dębno, Lutynia, Franciszków - gmina Nowe Miasto
- Lgów, Gęczew, Gąsiorów, Śmiełów - gmina Żerków.
- utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi lub jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega jego kontaktowi z pokarmem lub wodą przeznaczonymi dla drobiu,
- wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków utrzymywanych w gospodarstwie bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii,
- wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody lekarza weterynarii.
To nie jest fake news. Pocztą naprawdę można wysłać kaczkę – i to żywą. Obrońcy zwierząt: To horror!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.