Reklama

Jedna z miejscowości gminy Kotlin zagrożona ptasią grypą. Wprowadzono restrykcje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jedna z miejscowości gminy Kotlin zagrożona ptasią grypą. Wprowadzono restrykcje - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wysoce zjadliwa ptasia grypa zaatakowała w powiecie pleszewskim. Wojewoda właśnie wyznaczył obszar zagrożony i zapowietrzony. Restrykcjami objęto jedną z miejscowości w gminie Kotlin.

Reklama

Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków. 

Zgodnie z informacją wojewody, ptasią grypę wykryto w miejscowości Grodzisko w gminie Pleszew. Do laboratorium w Puławach wysłano próbki z gospodarstwa w Grodzisku, w którym hodowano indyki. Wyniki potwierdziły chorobę. Hoduje się tam ponad 29 tys. sztuk drobiu. To już kolejne ognisko choroby na terenie powiatu pleszewskiego.  Kilka dni temu ptasię grypę wykryto w jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Gołuchów. Wówczas podjęto decyzję o zutylizowaniu ponad 40 tys. indyków.     

Ptasia grypa. Obszar zapowietrzony

Potwierdzenie wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków oznacza wprowadzenie obostrzeń dla hodowców. Otóż wojewoda wielkopolski wydał już  rozporządzenie, ma mocy którego wydzielony został obszar zapowietrzony (co najmniej 3 km) i zagrożony (co najmniej 10 km). Obejmuje on nie tylko teren powiatu pleszewskiego, ale również kaliskiego i ostrowskiego.

- W celu zwalczenia choroby zakaźnej - wysoce zjadliwej grypy ptaków, nieodzownym jest określenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego wokół ogniska choroby oraz wprowadzenie nakazów i zakazów na tych obszarach. Obszar zapowietrzony obejmie swoim zasięgiem powiat pleszewski. Obszar zagrożony obejmie swoim zasięgiem powiaty pleszewski, ostrowski, kaliski i jarociński - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.  

Jedna z miejscowości gminy Kotlin zagrożona ptasią grypą 

Zgodnie z wtorkowym  rozporządzeniem wojewody, za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej ptasiej grypy (APAI) uznano kilkadziesiąt miejscowości w powiatach pleszewskim, kaliskim, konińskim i jarocińskim. Na naszym terenie w obszarze zagrożonym znalazła się miejscowość Kurcew w gminie Kotlin.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

  • wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków utrzymywanych w gospodarstwie, bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
  • wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;  - przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, dro-biu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
  • transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zagrożonym bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
  • utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że:
        - drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi; 
        - drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem lub wodą przeznaczonymi dla drobiu.
 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy