Reklama

Przebudowa ulic: Wodnej, Glinki i Leszczyce w Jarocinie zakończona [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przebudowa ulic: Wodnej, Glinki i Leszczyce w Jarocinie zakończona.

Reklama

W Jarocinie jeszcze do niedawna prowadzone były jednocześnie trzy duże inwestycje drogowe - rewitalizacja centrum, budowa 3 rond w ciągu ulic Wojska Polskiego i Poznańskiej z przebudową ulic na osiedlu Bogusław oraz przebudowa trzech innych ulic - Wodnej, Glinki i Leszczyce z budową ronda.

Trzy duże inwestycje - dlaczego wszystko na raz?

Skumulowanie inwestycji spowodowało, że trzy rejony miasta były rozkopane, a wykonawcy robót wprowadzali co rusz nowe ograniczenia i zmiany w organizacji ruchu.

Utrudnienia, które towarzyszyły robotom prowadzonym w kilku newralgicznych miejscach, irytowały wielu mieszkańców.

Dlaczego wszystko wykonywane było w jednym czasie?

- Dlaczego jedno nie skończone, a zaczyna się kolejne - dopytywali ludzie. 

Wiceburmistrz Bartosz Walczak tłumaczył, że są to inwestycje, na które gmina pozyskała dofinansowania.

- Rząd ogłaszał nabór wniosków na te dotacje w jednym czasie. Nie mogliśmy czekać, bo stracilibyśmy te pieniądze. Dlatego tak się to skumulowało - wyjaśniał.

Trzy duże inwestycje - kiedy to się skończy?

Kierowcy i piesi po raz pierwszy odczuli pewną ulgę w ubiegłym roku, kiedy jedna z inwestycji została zakończona. Chodzi budowę 3 rond w ciągu ulic Wojska Polskiego i Poznańskiej oraz przebudowę ulic na osiedlu Bogusław - Kasztanowej, Do Zdroju i Wrzosowej.

W 2021 roku miało zostać sfinalizowane także drugie przedsięwzięcie, czyli przebudowę ulic Wodna, Glinki i Leszczyce. W trakcie robót pojawił się jednak problem, który wydłużył wykonanie inwestycji.

- Na podstawie wizji lokalnej i badań, stwierdzono, iż istniejąca konstrukcja drogi nie spełnia wymagań nośności dla najniższej kategorii ruchu według katalogu wzmocnień - informował wówczas jarociński magistrat.  

Po kilku miesiącach drogowcy uporali się z problemami i przebudowa zostala zakończona. Tym samym kolejny rejon miasta został uwolniony od utrudnień w ruchu. Projektem objęta została także - oprócz Glinki i Leszczyce - ulica Wodna oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Glinki, Wodnej i Zapłocie.

Przebudowa ulic na Glinkach i Leszczycach z nowymi ścieżkami rowerowymi i chodnikami

W ramach zadania przebudowany został ciąg ulic o łącznej długości ponad 1,6 km. Powstało 1,5 km nowych ścieżek rowerowych i 2,4 km chodników.

Bezpieczeństwo ma poprawić pięć nowych, oznakowanych i wyniesionych przejść dla pieszych. Mają one spowolnić ruchu pojazdów i ułatwić przejazdy rowerzystom w ciągu ścieżki rowerowej.

Dla korzystających z komunikacji miejskiej wykonano zatokę autobusową oraz wyznaczono dodatkowe przystanki. Na całej długości wybudowane zostało energooszczędne oświetlenie uliczne, a przejścia dla pieszych doświetlono specjalnymi punktami.

Droga na całym odcinku została odwodniona, dzięki kanalizacji deszczowej wybudowanej w miejscu dotychczasowych rowów. 

Przebudowa ulic na Glinkach i Leszczycach wykonana z dofinansowaniem

-  Inwestycja wpisuje się w szerszy plan zmian, usprawniających komunikację w Jarocinie, który od kilku lat wcielamy w życie. Nowe, bezpieczniejsze drogi połączone zostały z centrum oraz  z łącznikiem biegnącym od osiedla Konstytucji 3 Maja do węzła Jarocin - zaznacza burmistrz Adam Pawlicki.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 6,5 mln zł. Przedsięwzięcie wsparte zostało dotacją z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości prawie 3,5 mln zł. Pozostała część sfinansowano z budżetu gminy Jarocin.

Trzecie i największe zadanie realizowane w Jarocinie - przebudowa centrum miasta z wymianą sieci podziemnych - ma potrwać co najmniej do połowy 2023 roku. 


Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy