Już po raz dwunasty zorganizowany został konkurs „Pięknieje wielkopolska wieś” w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi. O dotacje rywalizują w nim gminy z terenu województwa wielkopolskiego.
Potarzyca z najwyższą możliwą kwotą dofinansowania
Jest wśród nich gmina Jarocin z takimi miejscowościami jak Łuszczanów czy Potarzyca.Dzięki dofinansowaniom w Łuszczanowie udało się utworzyć i wyposażyć Centrum Aktywności Lokalnej z boiskami sportowymi, siłownią zewnętrzną, placem zabaw, zadaszoną sceną, parkingiem oraz zielenią [szczegóły TUTAJ.
O środki zewnętrzne dla swojej miejscowości skutecznie stara się także Potarzyca. To właśnie ta miejscowość po raz pierwszy w historii konkursu, dwa razy z rzędu - rok po roku, uplasowała się najwyżej na liście dotowanych projektów w Wielkopolsce.
Tym razem sukces zapewnił jej projekt „Potarzycki ogród pokoleń - budowa ogólnodostępnego parku kieszonkowego przy sali wiejskiej w Potarzycy - etap I”, na realizację którego przyznano najwyższą możliwą kwotę dofinansowania - 50 tysięcy złotych. W tym roku w rywalizacji uczestniczyło 251 wielkopolskich miejscowości.
Czek na 50 tysięcy złotych na ręce sołtysa Potarzycy - Tomasza Radomskiego przekazał wicemarszałek Krzysztof Grabowski [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].
Skąd się wziął pomysł na „Potarzycki ogród pokoleń”
W komunikacie organizatorów przedsięwzięcia czytamy:
„Aby przeciwdziałać izolacji i wykluczeniu społecznemu ludzi starszych, niezbędne jest stworzenie ogrodu pokoleń, które będzie miejscem spotkań i wypoczynku otwartym dla wszystkich, integrującym pokolenia. Zależ nam, aby stworzyć przyjazne dla nich „zielone” miejsce, w którym będą mogli obcować z przyrodą, co zbawiennie wpływa na zdrowie i stan psychiczny i gdzie będą mogli spotykać się z innymi mieszkańcami.”
Jednym z ważniejszych elementów projektu ma być zaangażowanie w jego realizację mieszkańców.
„Poprzez wspólną pracę, każdy będzie miał szansę wnieść swój wkład, budując tym samym poczucie przynależności do potarzyckiej społeczności i przekonanie, że stają się cząstką miejsca, które tworzą” - uważają organizatorzy.
Ich zdaniem „mieszkańcy wsi, a szczególnie seniorzy, zyskają nową, ogólnodostępną przestrzeń do wypoczynku, integracji i rozrywki a „serce” miejscowości nie będzie już szpeciło przestrzeni publicznej, a stanie się powodem do dumy”.
„Ogród pokoleń” w Potarzycy będzie miał formę parku kieszonkowego
„Ogród pokoleń” będzie przystosowany do osób ze szczególnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnych.Realizacja pierwszego etapu zadania obejmuje założenie ogrodu pokoleń w formie parku kieszonkowego na Placu Zespołu Folklorystycznego Snutki wraz z małą architekturą:
- ławkami parkowymi z oparciem,
- budką lęgową dla ptaków,
- budką bookcrossingową,
- karmnikiem dla ptaków,
- stojakiem dla rowerów,
- dodatkowym ogrodzeniem panelowym,
- koszami parkowymi na odpady,
- tablicą informacyjno-historyczną z regulaminem korzystania z obiektu,
- ścieżką mineralną o długości 196 m2,
- nasadzeniami wieloletniej szaty roślinnej.
Mieszkańcy Potarzycy już planują dalsze działania
Mieszkańcy Potarzycy mają już pomysł na drugi etap, który w przyszłości będzie obejmował rewitalizację pozostałej części Placu Zespołu Folklorystycznego Snutki od strony Domu Wiejskiego w Potarzycy, w której znajduje się zadaszony podest koncertowy oraz zabetonowany plac z przeznaczeniem na zagospodarowanie małą architekturą i zielenią.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.