Reklama

Projekt budżetu gminy Jarocin na 2022 rok. A w nim kolejne ulice i drogi do przebudowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Gmina Jarocin

Projekt budżetu gminy Jarocin na 2022 rok. A w nim kolejne ulice i drogi do przebudowy - Zdjęcie główne

Projekt budżetu gminy Jarocin na 2022 rok. A w nim kolejne ulice i drogi do przebudowy | foto Fot. Gmina Jarocin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Projekt budżetu gminy Jarocin na 2022 rok. A w nim kolejne ulice i drogi do przebudowy.

Reklama

Miejska opozycja nie podziela optymizmu szefa gminy.

- To są pierwsze symptomy, że zmierzamy w bardzo złym kierunku. Jak najszybciej powinien zostać wdrożony program naprawczy - uważa radny Jerzy Walczak.

Bardzie wypośrodkowaną opinię ma przewodnicząca rady miejskiej.

- To najlepszy budżet, jaki można było zaprojektować dla miasta i mieszkańców w tych okolicznościach i przy tych możliwościach jakie mamy - uważa Karolina Wielińska - Kuś. 

W nowym budżecie nie tylko drogi do przebudowy

Projekt budżetu gminy Jarocin na 2022 rok zakłada mniejsze niż w tym roku dochody i wydatki. W odróżnieniu do zadłużenia, które rośnie. Mimo to na inwestycje samorząd zamierza przeznaczyć niebagatelną kwotę ponad 60 mln zł (zobacz raster).  

Co zatem jest w nowym budżecie? Zarówno dochody, jak i wydatki są mniejsze od tegorocznych o ok. 30 mln zł. Taka sama kwota dotyczy zadłużenia. Ono jednak rośnie o 30 mln zł - z ponad 169 mln zł w tym roku, do niecałych 199 mln zł w przyszłym.

Z tym, że w samym 2022 r. gmina będzie obciążona jedynie spłatą ponad 4,6 mln zł odsetek oraz nieco ponad 15 mln zł wykupu obligacji z należnymi kosztami, co stanowi 7,4% prognozowanych dochodów (dopuszczalny wskaźnik - to 22,38%).

18,5 mln zł na przebudowę dróg w przyszłym roku

Na wydatki majątkowe, czyli te na inwestycyjne, gmina zamierza w przyszłym roku przeznaczyć nieco ponad 61 mln zł. W ubiegłym roku było to nieco ponad 91 mln zł.       

Nowy plan finansowy zakłada przede wszystkim dokończenie największej inwestycji, która od 2019 roku prowadzona jest w centrum miasta - rewitalizacji i wymiany niemal wszystkich sieci podziemnych.

Pochłonie to z gminnej kasy następne 12,5 mln zł. Kolejnym dużym wydatkiem - 18,6 mln zł - ma być przebudowa ulic i dróg w ramach długofalowego Programu budowy dróg lokalnych i osiedlowych.

Które drogi zostaną przebudowane?

W przyszłym roku program obejmie przebudowę następujących dróg:

ul. Leśna w Bachorzewie,
ul. Leszczyce - od posesji nr 21 do lasu, ul. Wielkopolska od ul. Powstańców Wlkp. do ul. Ługi, ul. Małopolska, ul. Konwaliowa, ul. Poziomkowa, ul. Jeżynowa, ul. Świerkowa, ul. Jagodowa w Jarocinie,
ul. Zapłocie w Witaszycach,
ul. Grunwaldzka, ul Zagajkowa, ul. Ogrodowa w Golinie,
ul. Dworcowa - wzdłuż posesji 63-71 w Mieszkowie,
ul. Gajowa w Potarzycy,
droga przy sali wiejskiej w Radlinie,
ul. Wąska, ul. Cmentarna, ul. Sienkiewicza oraz łącznik drogowy pomiędzy ul. Cmentarną a ul. Wąską w Cielczy.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy