Reklama

Powiat jarociński nie przedłużył umowy na finansowanie połączeń kolejowych z Poznaniem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Powiat jarociński nie przedłużył umowy na finansowanie połączeń kolejowych z Poznaniem   - Zdjęcie główne

Powiat jarociński nie przedłużył umowy na finansowanie połączeń kolejowych z Poznaniem | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat jarociński nie przedłużył umowy na finansowanie połączeń kolejowych z Poznaniem.

Reklama

„Osoby, które dojeżdżają codziennie do pracy, szkoły czy na uczelnie do Poznania, bardzo niepokoi ta sytuacja” - napisał pan Marek z prośbą o interwencję w tej sprawie. „Tych osób jest bardzo dużo i brak takiego porozumienia może doprowadzić do znaczących utrudnień w komunikacji mieszkańców powiatu jarocińskiego ze stolicą Wielkopolski” - uważa nasz Czytelnik.

Porozumienie w sprawie udziału w projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

W grudniu 2017 roku województwo wielkopolskie, Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, położone wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, w tym powiat jarociński, zawarły porozumienie w sprawie udziału w projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Zgodnie z nim samorządy zadeklarowały partycypację w kosztach uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych, między innymi na trasie Jarocin - Poznań.

Pomoc finansowa udzielona przez powiat jarociński w poszczególnych latach wynosiła:
65.831,68 zł - 2018 r.       
143.585 zł - 2019 r.
138.984,71 zł - 2020 r.
113.971,17 zł - 2021 r. (brak części połączeń z powodu pandemii)

Wzrost kosztów funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

- W kolejnych latach dalej zamierzaliśmy kontynuować porozumienie. Na rok 2022 zaproponowaliśmy wsparcie na poziomie 100 tys. zł, otrzymaliśmy jednak informację, że ze względu na wzrost kosztów utrzymania kolei, żeby dalej utrzymać te połączenia należało by przekazać kwoty: w 2022 roku - 228.860,26 zł, a w    2023 roku - 233.685,20 zł - wyjaśnia starosta Lidia Czechak.

Ze względu na wzrost opłat starostwo nie przedłużył do tej pory porozumienia w sprawie dalszego funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na naszym terenie. 

- Pomimo licznych prób podpisania umowy dotyczącej udzielenia województwu wielkopolskiemu dotacji celowej, takowa umowa z powiatem jarocińskim nie została w dalszym ciągu zawarta. Jej brak będzie skutkować tym, że pociągi w ramach PKM przestaną w tym powiecie funkcjonować - informuje Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Trzy pary pociągów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej mniej

Tak się może stać 12 czerwca, po wprowadzeniu zmienionego rozkładu jazdy w relacji Poznań Główny - Jarocin na odcinku Środka Wielkopolska - Jarocin. W konsekwencji na tej trasie będzie kursować minimum o 3 pary pociągów mniej niż obecnie.

Apel o podpisanie porozumienia i niedopuszczenie do ograniczenia liczby kursujących pociągów wystosowali do starosty jarocińskiego radni Rady Miejskiej w Jarocinie.

- Z wielkim zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o braku porozumienia w tej sprawie.  Dlatego w trosce o dobro całej społeczności, nie tylko gminy Jarocin, ale i powiatu jarocińskiego, apelujemy do pani starosty o podjęcie działań i przygotowanie stosownych uchwał oraz porozumień z województwem wielkopolskim - stwierdza radny Przemysław Masłowski, szef klubu radnych Ziemi Jarocińskiej.

Stanowisko powiatu w sprawie połączń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

- W budżecie powiatu na 2022 rok deklarowaliśmy partycypację w kosztach 3/26 połączeń na dobę, czyli 100 tys. zł. Nie podoba nam się jednak nagły wzrost dotacji, której domaga się urząd marszałkowski do prawie 230 tys. zł. Jeśli jednak od tego miałoby zależeć utrzymanie dotychczasowej ilości kursów, jesteśmy gotowi dopłacać podobną kwotę, którą przekazywaliśmy wcześniej, czyli 130-140 tys. zł - deklaruje starosta Lidia Czechak.

Odnosi się także do apelu Rady Miejskiej w Jarocinie: 

- Burmistrz i wiceburmistrz Jarocina doskonale znają sytuację i nie pojmuję ich apelu. Sami rok temu mieli dylematy w tym temacie. 

Starosta zwróciła się do gmin powiatu jarocińskiego z prośba o partycypacje w podwyższonych kosztach funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

- Z odpowiedzi, które uzyskaliśmy, wynika, że żadna z gmin nie zamierza partycypować w tych kosztach uważając, że to nie jest ich zadanie - wyjaśnia Lidia Czechak.

I dodaje:

- Powiat ma wiele zadań własnych - szpital, Dom Pomocy Społecznej, Dom Dziecka, szkoły. W tych instytucjach w ostatnim czasie też znacząco wzrosły koszty bieżącego utrzymania i na te zadania musimy w pierwszej kolejności znaleźć środki.

Starosta na temat możliwości dofinansowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

- Ze względu na to, że w budżecie nie ma zabezpieczonych funduszy na PKM wniosek zostanie skierowanych do komisji budżetu. Sprawa na dzień dzisiejszy jest otwarta, musimy dokładnie przeanalizować ilość połączeń, ponieważ w marcu nastąpiły istotne dla nas zmiany. O decyzji komisji i radnych poinformujemy.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy