Reklama

Powiat jarociński dostał pieniądze na utworzenie Domu Samotnej Matki

Opublikowano: pt, 30 kwi 2021 07:00
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Powiat jarociński dostał pieniądze na utworzenie Domu Samotnej Matki - Zdjęcie główne

Powiat jarociński dostał pieniądze na utworzenie Domu Samotnej Matki | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dom samotnej matki to miejsce, w którym kobiety same wychowujące dzieci oraz te, które są w ciąży i w trudnej sytuacji życiowej mogą znaleźć schronienie i stanąć na nogi.

Reklama

Wbrew nazwie ośrodki oferują wsparcie także samotnym ojcom z małoletnimi dziećmi oraz innym opiekunom.

Zakres działania tych placówek zakłada oprócz pomocy materialnej, także wsparcie psychologiczne i prawne.

Jest ono kierowanie do kobiet, które nie radzą sobie finansowo lub z problemami osobistymi. Także do tych, które planują oddanie dziecka do adopcji, poprzez pomoc psychologiczną, opiekę przed i po porodzie oraz współpracę z ośrodkami adopcyjnymi.

Powiat jarociński dostał pieniądze na utworzenie Domu Samotnej Matki. Kierować będzie starosta

Skierowanie do domu samotnej matki w formie decyzji wydaje starosta. Kobieta, która stara się o przyjęcie, powinna zgłosić się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

To ośrodek kompletuje dokumenty i w ciągu 14 dni przekazuje je do starosty, który kieruje kobietę do Domu Samotnej Matki.

Jeżeli sytuacja jest bardzo poważna i na przykład zagrożone jest życie i zdrowie kobiety lub jej dziecka, wówczas przyjęcie do domu następuje w trybie natychmiastowym, bez skierowania. Dzieje się tak na wniosek samej kobiety lub na wniosek ośrodka pomocy społecznej. W przypadku małoletnich matek przyjęcie następuje na mocy postanowienia sądu.

Standardowo kobieta zostaje skierowana do domu samotnej matki na maksymalnie rok. Termin ten może jednak zostać wydłużony ze względu na szczególną sytuację kobiety, a także w przypadku niepełnoletniej matki, która nie ma możliwości powrotu do rodzinnego domu. Wówczas do czasu usamodzielnienia może ona przebywać w Domu Samotnej Matki.

Powiat jarociński dostał pieniądze na utworzenie Domu Samotnej Matki. Tak zdecydowała minister Maląg

I właśnie taki dom ma powstać w powicie jarocińskim. Zdecydowała o tym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Za decyzją poszły zaraz także pieniądze. Dofinansowanie wynosi prawie 1 milion złotych.

Powiat jarociński dostał pieniądze na utworzenie Domu Samotnej Matki dla całej Wielkopolski

Wszystko wskazuje na to, że dom zostanie utworzony w Dobieszczyźnie, w budynku, gdzie do niedawna był dom dziecka prowadzony przez siostry salezjanki.

Po rezygnacji z tej działalności obiekt został przejęty przez Caritas. I to właśnie ta organizacja wyszła z inicjatywą umiejscowienia tam Domu Samotnej Matki.

- Połowa tego budynku jest zajęta przez Środowiskowy Dom Samopomocy, a w drugiej części mógłby się znaleźć Dom Samotnej Matki - wyjaśnia Mariusz Stolecki, członek zarządu powiatu, który zajmuje się sprawami z zakresu polityki społecznej w powiecie.

Do placówki będą trafiały osoby potrzebujące pomocy z całego województwa wielkopolskiego.

Powstanie domu jest w fazie przygotowań. Starostwo w najbliższym czasie ogłosi konkurs i wybierze organizację, której powierzy poprowadzenie ośrodka przez najbliższe 5 lat - na tyle bowiem została podpisana umowa z wojewodą na finansowanie DSM-u. Ostateczna data rozpoczęcia działalności to styczeń 2022 roku.

Starosta Lidia Czechak  na swoim profilu w mediach społecznościowych umieściła wpis skierowany do minister Marleny Maląg:

„Jesteśmy dumni, że wybrano nasz powiat i mamy w ciąży lub z dziećmi z terenu całego województwa znajdą u nas opiekę i dom. Dziękujemy pani minister za wsparcie i zaufanie.”

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    andrzej

    Matki samotne tylko nie pod caritas !

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    eee

    okkk