Reklama

O wysiedleniach jarociniaków na spotkaniu stowarzyszenia i wykładzie. Jutro w sali kina "Echo" w Jarocinie

Opublikowano:
Autor:

O wysiedleniach jarociniaków na spotkaniu stowarzyszenia i wykładzie. Jutro w sali kina "Echo" w Jarocinie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Wysiedlenia na ziemi jarocińskiej w 1939 roku" to temat wykładu, który jutro wygłosi historyk Ilona Kaczmarek. Organizatorem wydarzenia są Uniwersytet Kultury Jarocin i Jarocińsko-Opoczyńskie Stowarzyszenie "Wspólna Pamięć". 

Reklama

Spotkanie odbędzie się w sobotę 25 marca w sali Echo2 jarocińskiego kina przy ulicy Gołębiej (wejście pod muralem Piotra Łazarkiewicza). O godz. 10.00 rozpocznie się zebranie Jarocińsko-Opoczyńskiego Stowarzyszenia "Wspólna Pamięć", które skupia wysiedlonych w 1939 roku do Opoczna i innych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa, ich potomków, a także osoby zainteresowane badaniem i dokumentowaniem historii wysiedleń. Prezes stowarzyszenia Jarosław Szych zaprasza również osoby, które chcą się włączyć w działania organizacji. 

Dwie godziny, od godz. 12.00 później zaplanowano prelekcję Ilony Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie na temat wydarzeń, jakie miały miejsce 8 grudnia 1939 roku, gdy niemieccy okupanci zapukali do drzwi kilkuset domów mieszkańców powiatu jarocińskiego. Będzie to kolejna inicjatywa odbywająca się w ramach Uniwersytetu Kultury.  

Jak wyglądały pierwsze wysiedlenia jarociniaków? 

Na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy Niemcy dali tylko 15-20 minut, po czym spędzili ludzi do budowanego jeszcze wtedy klasztoru franciszkanów. Dziś są to budynki Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. Właścicieli ziemskich, urzędników Niemcy zwieźli do ośrodka w Cerekwicy. Dzień później, 9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarociniacy zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Po dwóch dniach pociąg z pierwszym transportem, który liczył około 1.200 mieszkańców Jarocina i okolicznych miejscowości, zatrzymał się w Opocznie. Tam rodziny musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy m.in. Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa i wielu innych miejscowości. Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wypędzili z powiatu jarocińskiego - obejmującego wówczas także Pleszew - ponad 3.600 osób.

Z kolei w niedzielę (26 marca) o godz. 15.00 w sali kina Echo2 rozpocznie się spotkanie poświęcone drzewom w Jarocinie. Szczegóły znajdziecie [TUTAJ]

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy