reklama

Nietypowy Dzień Kobiet w Jarocinie. Panie oddawały krew w JOK-u [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nietypowy Dzień Kobiet w Jarocinie. Panie oddawały krew w JOK-u [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
56
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościTaka akcja z okazji Dnia Kobiet została zorganizowana w Jarocinie po raz pierwszy. Panie oddające w piątek (8 marca) krew w Jarocińskim Ośrodku Kultury cieszyły się szczególnymi względami.
Reklama lokalna
reklama

Akcję "Piękna Krew ratuje życie" zorganizował wspólnie zarząd rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie oraz działający przy nim Klub Honorowych Dawców Krwi. Osoby odpowiedzialne za to przedsięwzięcie liczyły na to, że panie skorzystają z zaproszenia i jak najliczniej pojawią się w piątek 8 marca w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Liczyli też na to, że uda im się przekonać do idei honorowego oddawania krwi również osoby, które do tej pory nie były dawcami. I udało się jedno i drugie. Po sukcesie można się więc spodziewać, że akcja będzie kontynuowana również w kolejnych latach.

Dawcami w piątkowe przedpołudnie mogli być również mężczyźni, ale to tylko przedstawicielki płci pięknej mogły liczyć na szczególne względy. Już na wejściu witał je czerwony dywan i kwiaty wręczane przez działaczy PCK i klubu HDK. Po oddaniu krwi oprócz standardowych czekolad od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, były również dodatkowe upominki. W trakcie akcji była również możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Niektóre z osób oddawały jeden ze składników krwi - osocze. 

Do współpracy włączyły się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, a także Atlas Fitnes Club Jarocin, Jarociński Klub "Amazonka", Pięknosfera, Koła Gospodyń Wiejskich z Siedlemina oraz Kadziaka, które pomogły w organizacji poczęstunku a także Stowarzyszenie RoweLOVE Jarocin

Panie mogły skorzystać z porad kosmetycznych i podologicznych, dotyczących zdrowia stóp. Na stoisku Amazonek uczono, jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi i przekonywano do tego, że warto korzystać z badań profilaktycznych. W holu JOK-u ratownik  Adrian Antkowiak prowadził kurs udzielania pierwszej pomocy. 

Aby usprawnić przebieg samej akcji organizatorzy wydawali krwiodawcom numerki, które były kolejno wywoływane. Krew pobierana była w godz. 9.00-14.00. W czasie akcji "Piękna Krew ratuje życie" zarejestrowano 80 osób. Krew oddało 68 osób (27,9 litrów), a osocze - 6 osób (3,6 litra). 

- Organizacja takich akcji jest bezcenna ze względu na pozyskiwanie nowych krwiodawców. Dzisiaj pierwszy raz przyszło oddać krew 24 osoby. To sukces między innymi stałych krwiodawców, którzy dzisiaj przyprowadzili i namówili swoich znajomych. Atmosfera była cudowna, było dużo uśmiechu i radości. To był nasz cel- podsumowuje odpowiedzialny za akcję Tomasz Klauza, wiceprezes zarządu rejonowego PCK w Jarocinie.  
     

Kiedy i gdzie można poza Dniem Kobiet oddawać krew w Jarocinie? 

Obecnie prezesem zarządu rejonowego PCK w Jarocinie jest kobieta. Mariola Kajdasz-Zielińska została wybrana w kwietniu 2022 roku po nagłej śmierci poprzedniej prezeski Reginy Wawrzyniak. Z kolei prezesem klubu HDK jest Krzysztof Klauza. 

Honorowi Dawcy Krwi w zeszłym roku obchodzili 65. rocznicę swojej działalności. Z tej okazji w Jarocinie odbyło się nadanie imienia skwerowi znajdującemu się przy rondzie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego. 

Punkt dla krwiodawców czynny jest w każdy wtorek w godz. 8.00-11.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury, gdzie mieści się również siedziba zarządu rejonowego PCK. Dla osób, które nie mogą oddać krwi w dniu roboczym, dodatkowo organizowane są również jednodniowe akcje w salkach dolnego kościoła św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Zwykle co roku odbywają się cztery takie akcje.  

W tym roku niedzielne akcje odbędą się jeszcze:  

  • 21 kwietnia
  • 7 lipca
  • 13 października
Stan poszczególnych grup można sprawdzić na stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu i Poznaniu. W obu lokalizacjach największe braki występują w grupie 0 Rh-. Generalnie potrzebne są wszystkie grupy z ujemnym Rh. Sytuacja wśród "dodatnich" jest zazwyczaj trochę lepsza. 
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama