Z wnioskiem do Rady Miejskiej w Jarocinie o takie wyróżnienie honorowych dawców krwi wystąpił do Rady Miejskiej w Jarocinie radny Tomasz Klauza. Jego propozycja uzyskała również rekomendacje Marioli Kajdasz-Zielińskiej, prezeski oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie oraz Krzysztofa Klauzy, prezesa Klubu HDK w Jarocinie. Radni podjęli uchwałę jednogłośnie pod koniec października.
Uroczyste nadanie imienia skwerowi i jego otwarcie odbyło się dzisiaj (środa 22 listopada) w trakcie Dni Honorowego Krwiodawstwa. Wzięli w nim udział zarówno przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, jak również delegacje szkolnych kół PCK i jarocińscy działacze.
- Myślę, że to miejsce będzie ważne nie tylko dla tych wszystkich osób, które na terenie Ziemi Jarocińskiej przez lata są związane z oddawaniem krwi. Mam nadzieję, że także dla tych osób, które jeszcze nie miały okazji oddać krwi, będzie taką inspiracją i zachęci ich do przemyślenia tego, czy może nie warto kroplą krwi podzielić się z drugim człowiekiem - powiedział wiceburmistrz Bartosz Walczak. - Cieszę się też, że inicjatywa, która wyszła od radnego Rady Miejskiej w Jarocinie pana Tomasza Klauzy, który też jest honorowym krwiodawcą, zyskała poparcie w radzie miejskiej i możemy się tu dziś spotkać.
Obecny był również Janusz Sibiński, prezes Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego PCK oraz członek zarządu głównego, który wyraził zadowolenie z takiego docenienia honorowych dawców w Jarocinie.
- Krwiodawstwo to nie tylko życzliwość dla drugiego człowieka, ale to jest to serce, które przekazujemy w bezcennej tkance, jaką jest krew. Jarocin dołącza do wielu miast w Polsce, gdzie właśnie w przestrzeni publicznej zaakceptowana jest rola tej postawy człowieka wobec drugiego. Niech w przestrzeni publicznej postawa honorowych dawców krwi będzie zawsze uwieczniona - podkreślił prezes Sibiński.
Zaapelował też do młodych ludzi, aby zastąpilili swoich poprzedników, gdy ci nie będą już mogli oddawawać krwi.
- To w was jest nadzieja, w was jest przyszłość, że przejmiecie tę pałeczkę, że będziecie mieć tę wrażliwość na drugiego człowieka, jaką mają honorowi dawcy krwi. Dziękując za waszą obecność, życzę wam, żeby ta pierwsza, poważna, pełnoletnia decyzja po ukończeniu 18. roku życia była decyzją o podzieleniu się cząstką siebie z innymi - stwierdził prezes Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego PCK.
Radny Tomasz Klauza, który jest również wiceprezesem w zarządzie rejonowym PCK w Jarocinie, w swoim wystąpieniu podkreślił, że do oddawania krwi zachęcił go przykład jego ojca - Krzysztofa, który jest prezesem Klubu HDK przy PCK w Jarocinie. Wspomniał o wielkiej akcji promującej krwiodawstwa, która odbywała się pod hasłem "Lekcja Agaty Mróz" przy okazji turnieju organizowanego przez klub sportowy "Siatkarz". Kiedy zaprzestano organizacji rozgrywek, kontynuację inicjatywy przejął Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. Obecnie akcja nosi nazwę "Młoda krew ratuje życie".
Mariola Kajdasz-Zielińska dziękowała m.in. radnym za poparcie inicjatywy. Wyraziła też nadzieję, że dzięki skwerowi ludzie bardziej uświadomią sobie ważną rolę, jaką odgrywają krwiodawcy.
- Honorowi dawcy krwi dają tę rzecz bezcenną, a są niewidoczni. Myślę, że każdy, kto przejedzie koło tego ronda, to znaczy przez to rondo, zwróci na to uwagę i w ten sposób krwiodawcy zostaną docenieni - podkreśliła prezeska PCK.
Odsłonięcia pamiątkowej tablicy na skwerze dokonali właśnie jedni z najmłodszych członków PCK. Po uroczystości przy rondzie zaproszeni goście udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury, gdzie czekał na nich tort i kawa.
Jutro (czwartek 23 listopada) odbędzie się wręcznie odznaczeń dla osób, które oddały największą ilość krwi. Tytuł "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" nadawany jest po oddaniu odpowiedniej ilości krwi pełnej lub jej składników (6 litrów - przypadku mężczyzn, 5 litrów - w przypadku kobiet). Z kolei odznaczenie "Zasłużony dla Zdrowia Narodu" nadaje się po 20 litrach oraz w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności na rzecz krwiodawstwa.
Co warto wiedzieć o krwi i honorowym krwiodawstwie?
W tym roku przypada 65-lecie ruchu krwiodawstwa. Oprócz klubów PCK działają również inne przy zakładach pracy czy w jednostkach wojskowych. Nadanie nazwy skwerowi jest okazją do uhonorowania ich wszystkich.Już przed wojną, w 1935 roku podejmowano pierwsze działania w celu zorganizowania krwiodawstawa, ale za oficjalny początek w Polsce uważa się rok 1958. Mimo rozwoju technologii, krew nadal pozostaje bezcennym i niezastąpionym niczym lekiem przywracającym zdrowie, a często i ratującym życie chorym oraz ofiarom wypadków. Nie da się jej zastąpić niczym innym ani sztucznie wyprodukować.
Krew i jej składniki są podawane głównie osobom, które utraciły swoją własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemoterapii. Ofiarowana przez dawców krew lub jej składniki podawana jest także kobietom w ciąży oraz małym dzieciom, w tym noworodkom. Codziennie lekarze w szpitalach przeprowadzają skomplikowane zabiegi chirurgiczne i operacje, podczas których wykorzystywana jest krew i jej składniki. Warto zwrócić uwagę, że przy wykonywaniu operacji zużywa się czasami nawet kilka litrów krwi, a jeden dawca może oddać jednorazowo 450 ml krwi pełnej, z której uzyskuje się składniki krwi w celu prawidłowego zabezpieczenia pacjentów.
Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy zarządzie rejonowym PCK w Jarocinie zaprasza do punktu pobrań, który jest czynny w każdy wtorek w godz. 8.00-11.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Dodatkowo w ciągu roku organizowane są również jednodniowe, niedzielne akcje, które przeprowadzane są w salkach dolnego kościoła św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie (franciszkanie). Pojawiają się też nowe inicjatywy. W Chrzanie w tym roku odbyła się już szósta akcja zorganizowana z inicjatywy Karola Kmiecia, krwiodawcy i radnego z gminy Żerków.
W 2024 roku krew można będzie oddać:
- 7 stycznia
- 21 kwietnia
- 7 lipca
- 13 października
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.