Reklama

Gminy Ziemi Jarocińskiej mogą stracić na Polskim Ładzie grube miliony

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Gminy Ziemi Jarocińskiej mogą stracić na Polskim Ładzie grube miliony - Zdjęcie główne

Nawet 20 mln zł mogą stracić gminy Ziemi Jarocińskiej na Polskim Ładzie | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nawet 20 mln zł mogą stracić gminy Ziemi Jarocińskiej na Polskim Ładzie. Kto najwięcej, a kto nieco mniej?

Reklama

Przyczyną strat, na które mogą być narażone samorządy w całej Polsce, jest - przewidywane w rządowym programie Polski Ład - podwyższenie kwoty wolnej od podatku PIT. Wpływy z tej daniny są istotną pozycją w dochodach miast i gmin.

„Za ten projekt zapłacimy wszyscy. Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld” - czytamy w komunikacie Związku Miast Polskich.

Straty na Polskim Ładzie. Reforma może mieć radykalne skutki

W praktyce będzie to oznaczać mniejsze dopłaty między innymi do edukacji, do żłobków, do przedszkoli, do pomocy dla seniorów, do transportu miejskiego.

W opinii specjalistów rządowy program najmocniej uderzy w duże miasta, ale mniejsze gminy wcale nie mogą czuć się bezpiecznie. Wszyscy obawiają się utraty możliwości działalności bieżącej, nie wspominając o inwestycjach.

Są gminy, gdzie rządowy program Polski Ład może mieć radykalne skutki, ponieważ nawet połowa mieszkańców przestanie płacić podatek PIT. Na to nakładają się jeszcze wydatki spowodowane rosnącą płacą minimalną oraz inflacją.

Z wyliczeń Związku Miast Polskich wynika, że istnieje realna groźba, że nawet jedna trzecia samorządów może utracić płynność finansową.

Straty na Polskim Ładzie. Można je obliczyć na specjalnym kalkulatorze

Obliczenia strat zostały przeprowadzone za pomocą specjalnego kalkulatora stworzonego przez Związek Miast Polskich i Unię Metropolii Polskich.

Z niego wynika, że gminy Ziemi Jarocińskiej na zapowiadanym przez rząd pod kierunkiem premiera Mateusza Morawieckiego Polskim Ładzie mogą stracić nawet 20 mln zł

Największe straty może ponieść - z racji swojej wielkości - gmina Jarocin - nawet blisko 12,7 mln zł. Najmniejsze - gmina Jaraczewo - nieco ponad 1,3 mln zł.

Dokładnie wygląda to tak:

Wszystkie gminy Ziemi Jarocińskiej łącznie mogą stracić rocznie 19.090.649 zł, w tym:
Jarocin - 12.691.675 zł
Żerków - 1.692.262 zł
Jaraczewo - 1.325.504 zł
Kotlin - 1.572.659 zł
Nowe Miasto - 1.808.549 zł

Straty na Polskim Ładzie. Co na to włodarze naszych gmin?

Michał Surma, burmistrz gminy Żerków przyznaje, że trudno odnosić się do czegoś, co jest dopiero zapowiadane.

- Żaden wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie będzie zadowolony, jeśli będzie miał mniejsze wpływy do budżetu przez tę zmianę, która jest zapowiadana. Wpłynie to na pewno negatywnie na ilość inwestycji, które realizują gminy - uważa.

Zastrzega jednak:

- Moim zdaniem jednak musimy poczekać na ostateczny kształt tych zmian. Na razie mamy tylko prognozy i obliczania Związku Miast Polskich.   

Z kolei burmistrz Jarocina obawia się, że straty spowodowane zapowiadanymi zmianami mogą być jeszcze większe.

- Jeśli to wejdzie w życie, to z masy inwestycji, nawet tych które mają dofinansowania, trzeba będzie zrezygnować. W pierwszej kolejności trzeba będzie zabezpieczyć wydatki bieżące typu wynagrodzenia, utrzymanie placówek - przede wszystkim oświatowych. A inwestycje będą skreślane - uważa Adam Pawlicki.

I dodaje:

- Jarocin ma jeszcze z czego ciąć. Są gminy, gdzie nie ma z czego zrezygnować, bo mają niewiele tych inwestycji. Tam sytuacja może być dramatyczna.

Włodarz gminy Jarocin przyznaje, że polityka rządu w tym zakresie jest dla niego niezrozumiała. W jego opinii samorządy stawiane są pod ścianą.

- Mamy wieloletnie plany finansowe i inwestycyjne, a nagle wdrażane są rozwiązania, które mają nam radykalnie ograniczyć przychody. Taką informację powinniśmy mieć znacznie wcześniej, mamy zobowiązania, popodpisywane umowy i co mamy z tym zrobić? - pyta burmistrz.

Jego zdaniem „jeśli rząd zmienia zasady w trakcie gry, powinien ponieść tego konsekwencje”.     

Straty na Polskim Ładzie. Starosta jest spokojna

Z kolei starosta Lidia Czechak, która od niemal 3 lat rządzi w powiecie jarocińskim i jest jedną z liderek jarocińskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że „od kliku lat dochody samorządów rosną”. Nie odnosi się jednak do przewidywanych strat. Podkreśla, że o finanse powiatu jest raczej spokojna.

- My pierwszy raz w historii przekroczyliśmy 100 mln zł. Oczywiście do wszystkich rozwiązań podchodzimy ostrożnie i staramy się robić wstępne prognozy - stwierdza. - Zdajemy sobie sprawę , że więcej pieniędzy w kieszeni  ludzi, to mniejsze wpływy do samorządowych budżetów, bo jakiś procent naszych dochodów stanowią wpływy z PIT. Nasz udział w tym podatku nie jest jednak tak wysoki jak w gminie, więc liczymy, że dzięki dodatkowym subwencjom czy dotacjom nasze dochody się nie zmniejszą - stwierdza Lidia Czechak.  

 

Jak oceniacie proponowany przez rząd program Polskiego Ładu - piszcie w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy