Reklama

Na dawnym wysypisku śmieci w ZGO-WCR powstaje farma fotowoltaiczna

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Marcin Łapczyński |Bau-Technik

Na dawnym wysypisku śmieci w ZGO-WCR powstaje farma fotowoltaiczna  - Zdjęcie główne

Na terenie ZGO powstała farma fotowoltaiczna na dawnej kwaterze wysypiska odpadów | foto Fot. Marcin Łapczyński |Bau-Technik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na dawnym wysypisku śmieci w ZGO-WCR powstaje farma fotowoltaiczna.

Reklama

Gminna spółka ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie od dłuższego czasu inwestuje w źródła energii odnawialnej.

Dachy praktycznie wszystkich budynków ZGO są pokryte panelami fotowoltaicznymi [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].  

Farma fotowoltaiczna prawie na hektarze dawnego wysypiska w ZGO-WCR

Teraz spółka przystąpiła do budowy farmy fotowoltaicznej na zrekultywowanej kwaterze nr 1 składowiska odpadów. Ma to być największa tego typu farmą w gminie Jarocin.

Kwatera, na której powstaje farma, została zamknięta w 2014 roku. Po czym poddano ją rekultywacji, czyli specjalnym zabiegom agrotechnicznym, które miały na celu odpowiednie zabezpieczenie zdeponowanych w niej odpadów.

Zarząd spółki dostrzegł potencjał tak dużego terenu - powierzchnia zrekultywowanej kwatery wynosi 2 ha, a jej korony 0,8 ha - zadecydował o jej wykorzystaniu do pozyskiwania „zielonej energii”.

„Plan na wykorzystanie gruntu pod farmę fotowoltaiczną był gruntownie przemyślany. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie po zamknięciu składowiska przez 50 lat nie można stawiać obiektów budowlanych. Nie ma jednak przeciwwskazań, by postawić tam instalację fotowoltaiczną. Przez najbliższe 50 lat z pewnością zdąży ona już na siebie zapracować” - czytamy w komunikacie na ten temat.

Budowa farmy fotowoltaicznej w ZGO do końca sierpnia

Budowa farmy rozpoczęła się na początku czerwca i ma potrwać do końca sierpnia. Wykonawcą jest jarocińska firma Bau-Technik, która już wcześniej realizowała inne inwestycje dla ZGO.

Inwestycja uzyskała wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Zamontowane panele będą generowały 867 kWp. Do końca 2022 roku spółka osiągnie poziom blisko 2 MWp.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy