Reklama

Perspektywy ogłosiły wyniki rankingu liceów i techników. Jak wypadły szkoły z powiatu jarocińskiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Perspektywy ogłosiły wyniki rankingu liceów i techników. Jak wypadły szkoły z powiatu jarocińskiego? - Zdjęcie główne

Miesięcznik Perspektywy ogłosiły wyniki dorocznego rankingu liceów i techników | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miesięcznik edukacyjny Perspektywy ogłosił kolejny ranking liceów i techników. Niektóre nasze szkoły spadły w klasyfikacji, ale inne odnotowały sukces.

Reklama

Czy warto kierować się rankingiem Perspektyw?

Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. 

- Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum - szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu - uważają organizatorzy.

Nie ma wątpliwości, że obecność w pierwszej pięćsetce szkół ze złotą odznaką jest powodem do dumy. Stanowi też pomocną wskazówkę dla uczniów.

Trzeba jednak pamiętać, że to tylko uśrednione wyniki. Nie dowiemy się z niego jaki progres zrobili podczas czterech lat nauki, jak szkoła ich wspiera w rozwoju i jaka panuje w niej atmosfera. Dla wielu te czynniki są ważniejsze od średniej matematycznej wyników z matury. 

Co jest brane pod uwagę przy ocenie szkół?

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to:

wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), 
wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%), 
sukcesy w olimpiadach (25%).

Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to:

sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), 
wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), 
wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%), 
wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Sukces dwóch naszych techników w rankingu Perspektyw

W rankingu Perspektyw sklasyfikowane zostały cztery jarocińskie szkoły: Liceum Ogólnokształcące im T. Kościuszki oraz trzy technika: Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 oraz Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach

"Dwójka" zajęła 67. miejsce w Wielkopolsce, po tym, jak w ubiegłym roku nie została w ogóle sklasyfikowana. 

Podobnie jest w przypadku technikum ZSP-B w Tarcach, którego w 2022 r. nie było w rankingu, a w tym roku znalazło się na 63 pozycji w Wielkopolsce. 

Niestety, wyniki żadnej z naszych szkół technicznych nie wystarczyły na zaklasyfikowanie do rankingu ogólnopolskiego. 

Niektóre jarocińskie szkoły dość ostro w dół, inne z sukcesem

Niemałym zaskoczeniem są tegoroczne pozycje w rankingu dwóch naszych placówek - Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 - ponieważ obie zapikowały dość mocno w dół, szczegolnie ogólniak - o 174 oczka. 

Co prawda, liceum, jako jedyna nasza szkoła, znalazło się w rankingu ogólnopolskim i otrzymałobrązową odznakę, jednak szkoła zajęła dopiero 631 miejsce, co w stosunku do ubiegłego roku - 457 pozycja, jest znaczącym spadkiem. 

LO jest niżej również w klasyfikacji wojewódzkiej, w której w 2022 r. znalazło się na 39 miejscu, a w tym na 62 (23 oczka).

Przed „kościuszkowcami” w rankingu są takie licea jak: Krotoszyn - na 38 miejscu, Pleszew - na 50 i Śrem - na 60.  

W tym roku w rankingu nie ma Liceum Ogólnokształcące nr 3 z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, które w 2022 r. znalazło się na 94 miejscu w Wielkopolsce. 

Gorszy wynik odnotowało także technikum z „jedynki”. W województwie wielkopolskim znalazło się bowiem na 60 miejscu, co jest spadkiem w stosunku do 2022, kiedy było na 43 pozycji (17 oczek). 

Znalazło się za to, jako jedyna nasza szkoła, w ogólnopolskim zestawieniu maturalnym na 204 pozycji. 

Co o spadku w rankingu Perspektyw mówią dyrektorzy szkół?

Dyrektor Liceum Ogólnokształcące im T. Kościuszki w Jarocinie nie ukrywa, że niższa pozycja szkoły w stosunku do ubiegłych lat, jest dla niego zaskoczeniem. 

- Analizując matury z poprzedniego roku, gdzie w rankingu byliśmy „srebrną szkołą” i z tegorocznego, gdzie spadliśmy do „brązowej szkoły”, na poziomie podstawowym wyszły dokładnie tak samo. Prawie wszystkie przedmioty powyżej średniej krajowej. Jeżeli chodzi o wyniki z przedmiotów rozszerzonych, to też nie były one dużo odbiegające od ubiegłorocznych. Poza tym mieliśmy w tym roku dwóch olimpijczyków - jednego laureata i jednego finalistę olimpiad ogólnopolskich. Wydawało nam się, że spokojnie zmieścimy się w puli „szkół srebrnych” - stwierdza Marek Tyrakowski.

Jarocińskie liceum wystosowało do Perspektyw pismo, w którym wnosi o ponowną weryfikację danych.

- Czekamy na odpowiedź. Być może jest jakiś błąd. A, jeśli nie, to, albo pojawiły się jakieś nowe szkoły niepubliczne, które zepchnęły pozostałe, albo po prostu inne szkoły miały lepsze wyniki od nas. Być może należy coś w naszej pracy zmienić, poprawić. Każde rozstrzygnięcie przyjmiemy i wtedy będziemy mogli na to zareagować - zapowiada dyrektor jarocińskiego ogólniaka. 

Z kolei Marek Sobczak, który szefuje Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, zaznacza, że kryteria rankingu techników uwzględniają między innymi wyniki egzaminów zawodowych i maturę na poziomie rozszerzonym.

- Nie do końca się z tym zgadzam. Do matury rozszerzonej w technikum uczniowie tak naprawdę podchodzą, bo muszą. Nie ma progu zdawalności, więc wielu z nich tylko to odhacza i nawet nie zdaje tego egzaminu - wyjaśnia dyrektor „jedynki”.  

Ale dodaje:

- Choć z drugiej strony można zapytać, dlaczego inne technika, przy tych samych uwarunkowaniach, osiągnęły dobry wynik? Tak, tylko trzeba zauważyć, że pierwsze miejsce w rankingu po raz kolejny ma technikum mechatroniczne w Warszawie, które zostało wyodrębnione z tak dużego zespołu szkół jak nasz. Dlatego łatwiej im jest uzyskać wysoki wynik. To jest jeden oddział, na którym wszyscy się skupiają.

Marek Sobczak podkreśla jednak, że cieszy go, iż szkoła, którą kieruje znalazła się w rankingu maturalnym.

- Świadczy to o tym, że potrafimy dobrze przygotować naszą młodzież do tego egzaminu, co łatwą sztuką nie jest.     

 

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy