Liceum na stałym poziomie
Niezmiennie od kilku lat na stałym poziomie utrzymuje się Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Jarocinie. Tak również było w tym roku. ” Ogólniak” z dorobkiem 41,89 punktu zajął trzydzieste dziewiąte miejsce w Wielkopolsce, co dało mu tytuł srebrnej szkoły rankingu „Perspektywy. W rankingu liceów uwzględnione zostało uwzględnione także Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Jarocinie, które jest częścią Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. W klasyfikacji szkół Wielkopolski Jedynka zajęła 94 miejsce, uzyskując 29,62 punktu. W tym przypadku ważniejszy był jednak ranking techników. Najlepszym liceum w naszym województwie zostało II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej, które uzyskało 66,21 punktu (26 miejsce w rankingu krajowym). Z kolei najlepszą szkołą w całym kraju zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie z maksymalnym wskaźnikiem stu punktów (jedyne liceum w całym kraju z maksymalnym wynikiem). Obecność tej szkoły tak wysoko nie ma jednak prawa dziwić, gdyż w ostatnich czterech rankingach nie wypadała ona z czołowej dwójki. W rankingu krajowym LO nr 1 zajęło 457 miejsce, zaś LO nr 3 przy ZSP nr 1 wypadło z pierwszego tysiąca szkół i nie zostało podane, które dokładnie miejsce zajęło.
Jak wypadły technika?
W rankingu techników, pomimo że mamy trzy takowe na naszym terenie, tylko jedno zostało w nim uwzględnione. Mowa o Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1, które uzyskało tytuł brązowego technikum po zajęciu 43. miejsca w naszym województwie, na co pozwoliło zdobyte 50,44 punktu. Najlepszym technikum w Wielkopolsce było Technikum Komunikacji ZSK w Poznaniu (83,52 punktu, 7 miejsce w rankingu krajowym). Z kolei w kraju zwyciężyło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (jedyne technikum ze stu punktowym wynikiem). Jest to dla niej nieznaczny awans, gdyż w poprzednich rankingach były to miejsca 3-4. W rankingu krajowym Jedynka zajęła 498 miejsce.
UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ
Jak obliczane są punkty do rankingu „Perspektywy”?
Zarówno jeden, jak i drugi ranking mają swoje kryteria. W przypadku liceów są to trzy kryteria: sukcesy w olimpiadach (25% punktów), matura z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz matura z przedmiotów dodatkowych (45%). Dodatkowo na stronie www.perspektywy.pl możemy przeczytać:
„Ranking Liceów Ogólnokształcących uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w maju 2021 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium”.
W przypadku techników kryteria są nieco inne, gdyż do trzech użytych w przypadku liceów dochodzi także egzamin zawodowy. Stanowi on 30% punktów. Matura z przedmiotów dodatkowych to również 30%. Z kolei matura z przedmiotów obowiązkowych i sukcesy w olimpiadach to 20% punktów do rankingu. Zasada, którą cytowaliśmy w przypadku liceów nie zmienia się w przypadku techników poza dodaniem tam informacji o wliczeniu do punktacji z egzaminów zawodowych.
Jak pozycje swoich szkół w rankingu komentują dyrektorzy?
Marek Tyrakowski, dyrektor liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie
Uważam, że odnieśliśmy duży sukces i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Mamy wyższą pozycję w rankingu niż w ubiegłym roku. To oznacza, że kierunek naszej pracy jest właściwy i przynosi oczekiwane efekty, za co dziękuję całej kadrze pedagogicznej i uczniom. Nie ukrywam, że przydałby się jeszcze jakiś sukces na olimpiadzie. Należy jednak pamiętać, że pracujemy w niecodziennych warunkach dyktowanych przez stan pandemii, w systemie nauki zdalnej, co na pewno ma wpływ na wyniki nie tylko w naszej szkole.
Marek Sobczak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie
Cieszy nas to, że po raz kolejny zostaliśmy sklasyfikowani w rankingu, bo to niewątpliwie jest sukces. Zastanawiamy się tylko dlaczego na nieco niższej pozycji niż w ubiegłym roku. Tym bardziej, że matura wypadła bardzo dobrze. Mieliśmy też laureatkę konkursu branżowego. I wydawałoby się, że powinniśmy być co najmniej na tej samej pozycji, a jednak nastąpił spadek. Trudno powiedzieć z czego to wynika.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.