Reklama

Jubileusz rolniczej edukacji w Tarcach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jubileusz rolniczej edukacji w Tarcach. To już 65 lat.

Reklama

To już 65 lat w Tarcach prowadzona jest edukacja rolnicza. Dzisiaj odbywa się ona w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych.

Wszystko zaczęło się jednak 22 lutego 1957 r., kiedy swoją działalność w Tarcach rozpoczęła Roczna Szkoła Rolniczo-Gospodarcza dla dziewcząt. Jak donosił wówczas „Poradnik Gospodarski” była ona „pierwszą tego typu placówką w Polsce”. Siedzibą szkoły stał się pałac w Tarcach, który kilka dni wcześniej przejęło Ministerstwo Rolnictwa. Głównym zadaniem nowo powstałej placówki było szerzenie oświaty i kultury na wsi. Kierownictwo objął Jerzy Jegier, który prowadził także dział ogrodnictwa.

Uczennice chętnie brały udział w zajęciach praktycznych

Uczennice miały możliwość dokształcenia się w takich dziedzinach jak: przedmioty ogólnokształcące, żywienie rodziny, zaopatrzenie rodziny w odzież, urządzanie domu czy dział rolny. W gronie 27 uczennic, które ukończyły szkołę 15 grudnia 1957 r., znalazły się głównie przedstawicielki powiatu jarocińskiego, ale były także dziewczęta z wrzesińskiego i śremskiego.

Pierwszy rok działalności Rocznej Szkoły Rolniczo-Gospodarczej w Tarcach był trudny. Począwszy od opóźnionego rozpoczęcia roku szkolnego, poprzez reorganizacje kadry kierowniczej - już w marcu kierownictwo szkoły przekazano Wandzie Grochowskiej - po kłopoty finansowe związane z organizacją gospodarstwa szkolnego. Jednak dzięki dużemu zaangażowaniu ze strony pracowników oraz dobrze wyposażonym pracowniom, uczennice chętnie brały udział w zajęciach praktycznych.

W sierpniu 1957 r. o placówce w Tarcach nakręcony został niecodzienny film [ZOBACZ NA DOLE], dzięki któremu informacja o jej działalności dotarła do szerokiego grona odbiorców. Zaowocowało to zwiększeniem liczby uczennic. Szkoła szczyciła się nie tylko dobrze wykwalifikowanymi gospodyniami, ale i bardzo dobrą opinią o pracy na rzecz rozwoju rolnictwa. Przyszłe uczennice tak zachęcano do zapisów:

Uczą się gotowania, wychowania dzieci, urządzania domu, ogrodnictwa i hodowli

„Szkoła przyjmuje dziewczęta w wieku od 15 do 25 lat, po ukończonych siedmiu kasach. Uczą się one gotowania, wychowania dzieci, urządzania domu, ogrodnictwa i hodowli. Dla niezamożnych, a pilnych w nauce przewidziane są stypendia. Przy szkole jest także internat.”

W 1961 r. placówka w Tarcach wśród 108 uczennic miała już przedstawicielki prawie wszystkich województw.

Od 1966 roku rozszerzono działalność, wydłużając jednocześnie czas nauki. Powstała dwuletnia szkoła na podbudowie ośmioletniej szkoły podstawowej, która zmieniła nazwę na Zasadniczą Szkołę Rolniczą. W tym samym roku swoją działalność rozpoczęła także działała w Tarcach również dwuletnia Szkoła Rachunkowości Rolnej, która funkcjonowała przez cztery lata - do 1970 roku.

Rozwój szkoły rolniczej spowodował, że zaczęło brakować sal lekcyjnych. Dlatego w 1973 roku wybudowany został nowy budynek szkolny. Tym samym powstał Zespół Szkół Rolniczych. A od 1974 roku działalność rozpoczęło Powiatowe Centrum Kształcenia Rolniczego w Tarcach z podległymi filiami w Żekowie, Kolniczkach, Boguszynie, Górze, Jaraczewie i Kotlinie.

Szkoła zmienia nazwę i rozszerza kierunki nauczania

1 września 2002 roku szkoła zmieniła profil kształcenia i nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarcach. Młodzież mogła kształcić się w liceum ogólnokształcącym i liceum profilowanym o profilach: ekonomiczno-administracyjnym, usługowo-gospodarczym i rolno-spożywczym oraz w technikum rolniczym.

Od 1 września 2009 roku placówka zmieniła nazwę na Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach. Dziś kształci młodzież w takich zawodach jak: technik agrobiznesu, technik weterynarii, technik ochrony środowiska, technik architektury krajobrazu, technik technologii żywności oraz cieszące się dużą popularnością: technik logistyk, technik reklamy czy technik fotografii i multimediów.

Z oferty szkoły mogą także skorzystać dorośli, którzy mają możliwość kształcenia się w szkole policealnej, w zawodzie: florysta, technik bhp, administracji, rachunkowości oraz w kierunkach medycznych: opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, opiekunki środowiskowej i dziecięcej oraz technika masażysty. W ofercie ZSP-B znajduje się również roczny kurs rolniczy.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy