Spichlerz Polskiego Rocka to placówka wchodząca w skład Muzeum Regionalnego w Jarocinie. W budynku przy ul. Poznańskiej 2 mieszczą się eksponaty związane z historią Wielkopolskich Rytmów Młodych i Festiwalu Muzyki Rockowej, który obecnie odbywa się pod nazwą Jarocin Festiwalu. Oprócz typowo muzealnych atrakcji SPR ma również wiele elementów multimedialnych m.in. jest możliwość odtwarzania muzyki, która wykonywana była w naszym mieście podczas koncertów. Wiele obecnie znanych gwiazd swoją karierę rozpoczynało właśnie w Jarocinie, dlatego przekazały do Spichlerza wiele ważnych dla nich pamiątek. Oficjalne otwarcie SPR odbyło się 17 lipca 2014 roku.
ZOBACZ - Puste lokale straszą w centrum miasta [TUTAJ]
"Kontrapunkt" w Spichlerzu Polskiego Rocka działał od ponad pięciu lat. Nic nie zapowiadało końca
Oprócz ekspozycji, która zajmuje górne kondygnacje dawnego spichlerza zbożowego, na parterze znajduje się sklepik z pamiątkami oraz bar. Do czerwca 2017 roku lokal w Spichlerzu Polskiego Rocka prowadziła Fundacja FanRock. Decyzja o wypowiedzeniu umowy zapadła ze strony Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Przez pół roku klubokawiarnią zajmowała się spółka Jarocin Sport. Z początkiem 2018 roku prowadzenie przejął Przemysław Szyduk, który jest również prezesem spółki Rock Browar Jarocin. Ich oferta została najwyżej oceniona przez komisję konkursową. Argumentem była nie tylko deklaracja oferty skierowanej do różnych grup wiekowych, w tym również do seniorów, ale również przewidywane inwestycje na poziomie 100 tys. zł.W Klubie Kontrapunkt oprócz możliwości wypicia lokalnego piwa, stworzono również wiele okazji do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Na parterze Spichlerza Polskiego Rocka odbywały się nie tylko koncerty, ale również występy stand-uperów. Nic nie zapowiadało, żeby miał kończyć swoją działalność. Niedawno gościem był aktor Tomasz Karolak, a wcześniej Katarzyna Piasecka oraz Michał Pałubski.
Klub "Kontrapunkt" kończy swoją działalność w Jarocinie. Jak to tłumaczy właściciel?
Na fanpage'ach Klubu "Kontrapunkt" w mediach społecznościowych nie ma na razie żadnej wzmianki na temat zakończenia działalności w Spuchlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Ostatni opublikowany post to relacja ze spotkania autorskiego z zespołem "Moskwa", który na tegorocznym festiwalu świętował swój jubileusz. Na Google klub miał ponad 400 pozytywnych opinii i ocenę 4,7. Zdaniem wielu osób dużym atutem Kontrapunktu było to, że można się tam było napić piwa z Rock Browaru Jarocin.Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie potwierdza, że najemca złożył prośbę o rozwiązanie umowy wynajmu w Spichlerzu Polskiego Rocka. Taki zamiar był jednak sygnalizowany już dużo wcześniej. Przekazanie lokalu nastąpi z dniem 9 sierpnia. Ma zostać ogłoszony konkurs na prowadzenie lokalu. Dyrekcji muzeum zależy im na tym, aby bar w SPR nadal działał. Właściciel Przemysław Szyduk nie chciał komentować zakończenia działalności Klubu Kontrapunkt w Jarocinie. Nieoficjalnie mówi się o tym, że na decyzję miały wpływ problemy osobiste.
AKTUALIZACJA, piątek 4 sierpnia
Muzeum Regionalne w Jarocinie na swojej stronie internetowej oraz Spichlerza Polskiego Rocka zaprosiło do składania ofert na wynajem pomieszczeń na działalność gastronomiczną. Informację zamieszczono również w mediach społecznościowych.
Najemca będzie zobowiązany do prowadzenia lokalu z ofertą gastronomiczną (wraz z napojami alkoholowymi) oraz stworzenia oferty kulturalnej zgodnej z ideą i charakterem SPR.
"Spichlerz jest przede wszystkim instytucją kultury propagującą muzykę rockową nierozerwalnie związaną z historią jarocińskiego festiwalu, dlatego nie ma w nim miejsca dla muzyki popularnej z gatunku disco-polo, imprez okolicznościowych, takich jak chrzciny, komunie, wesela i stypy; Ze względu na prowadzoną w Spichlerzu działalność edukacyjną odbiorcami oferty muzeum w większości są dzieci i młodzież, co należy mieć na uwadze planując aranżację klubu na parterze i jego bezpośredniego otoczenia, w tym ewentualnego ogródka kawiarnianego przed wejściem głównym do Spichlerza" - napisano w załączniku.
Umowa najmu ma zostać zawarta na czas określony 5 lat z możliwością jej przedłużenia. Wysokość czynszu zaproponowana przez najemcę będzie jednym z kryteriów wyboru, przy czym nie może być ona niższy niż 25 zł netto za 1 m2. Oferty można składać do 4 września. Rozstrzygnięcie konkursu i podpisanie umowy miałoby nastąpić do końca miesiąca.
Mówi się, że prowadzeniem lokalu zainteresowane było Jarocińskie Stowarzyszenie Motocyklowe "Sowa". Prezes Włodzimierz Hoffmann potwierdza, że przez moment pojawił się taki pomysł, ale organizacja jak tłumaczy działa zbyt krótko, aby zająć się działalnością gospodarczą na poważnie. W tym roku obchodzić będzie dopiero pierwszą rocznicę istnienia.
Faktem jest, że ich siedziba, która mieści się obecnie w Skarbczyku powoli zaczyna być już niewystarczająca jak na potrzeby rozwijającego się stowarzyszenia. Poza tym obostrzenia związane z tym, że znajduje się ona na terenie zabytkowego parku utrudniają organizowanie weekendowych spotkań towarzyskich dla członków.
- Dementuję, że chcemy przejąć prowadzenie lokalu jako stowarzyszenie - mówi prezes Hoffmann - Jeszcze nie teraz - dodaje ze śmiechem.
Byliście w Kontrapunkcie? Macie swoje wspomnienia związane z tym miejscem? Piszcie w komentarzach.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.