Reklama

Czy mieszkańcy gminy Jarocin czują się w niej bezpiecznie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczących jakości życia w gminie Jarocin - w opinii jej mieszkańców. Jakie są wnioski? Czy mieszkańcy czują się bezpiecznie?

Reklama

W konferencji udział wzięli Adam Pawlicki - burmistrz Jarocina, Bartosz Walczak - wiceburmistrz Jarocina oraz dr Jan Ermanowicz z Pracowni Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku w Jarocinie, która była odpowiedzialna za przeprowadzenie badania.

Samo badanie zostało zrealizowane w ramach programu “Jarocin Miastem Jutra”, który realizowany jest przy wsparciu z Funduszy Norweskich.

Jak wyglądało badanie opinii mieszkańców gminy Jarocin?

W dniach 2-12 kwietnia 2022 roku ankieterzy z Pracowni Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku w Jarocinie przeprowadzili badanie na grupie 1.050 osób dorosłych, które zamieszkują gminę Jarocin. Badanie prowadzone było za pomocą wywiadu kwestionariuszowego, który był wypełniany przez ankieterów, zgodnie z odpowiedziami mieszkańców.

Najważniejsze wnioski ankietyzacji mieszkańców gminy Jarocin

Spośród 1050 osób ankietowanych, aż 91 procent z nich (ok. 950) odpowiedziało, że są zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania, jakim jest gmina Jarocin. Najczęściej opinie pozytywne dotyczyły placówek handlowych (88,4%), kanalizacji sanitarnej (87,1%) oraz bezpieczeństwa mieszkańców (81%). Najrzadziej pozytywne odpowiedzi pojawiały się przy bezpieczeństwie na lokalnym rynku pracy (23,7%), komunikacji miejskiej (31,7%) oraz opiece społecznej (34,7%)

Z kolei, najbardziej niezadowoleni mieszkańcy są z wysokich opłat za energię elektryczną, wodę, ścieki oraz odpady komunalne (każda z odpowiedzi została wskazana przez ponad 60% respondentów)

Na czym - według mieszkańców - powinny skupić się władze gminy Jarocin?

Spośród wypowiedzi respondentów wynika, że priorytetami działań gminy powinny być dotacje do wymiany pieców węglowych (82,4%), odpowiednie oświetlenie ulic i chodników (62,1%), dotacje do montażu instalacji fotowoltaicznych (51,3%), utworzenie miejsc rozrywki i rekreacji dla młodzieży (47,9%) oraz wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne (47,2%).

Jak mieszkańcy gminy oceniają funkcjonowanie burmistrza, rady miejskiej oraz urzędu miejskiego?

W badaniu można było także ocenić funkcjonowanie burmistrza Jarocina, rady miejskiej w Jarocinie oraz urzędu miejskiego w Jarocinie. W każdej z tych kategorii, ponad połowa ankietowanych dobrze ocenia funkcjonowanie danej instytucji: burmistrz (65,3%), rada miejska (59,1%), urząd miejski (53,1%).

Jak wyglądała grupa respondentów biorących udział w badaniu?

Ze 1.050 badanych uczestników, 52,6% (552 osoby) to kobiety, a 47,4% (498 osób) to mężczyźni. Największą grupą badanych były osoby w wieku 65+ (22,4%), a najmniejszą osoby w wieku 18-24 lata (8,9%). Z racji przewagi wieku, najczęściej odpowiadającymi byli emeryci (co czwarty badany). Oprócz nich, sporą grupę ankietowanych stanowili robotnicy (15,8%) oraz pracownicy handlu i usług (13,7%).

Pełen raport znajdziesz [TUTAJ]

Co o wynikach badań sądzi burmistrz Adam Pawlicki?

Do wyników badania odniósł się burmistrz Adam Pawlicki. 

Nieprawdziwymi okazują się informacje o tym, że nie konsultujemy i nie rozmawiamy z mieszkańcami o zamiarach gminy Jarocin. Dla nas ważne jest to, co mieszkańcy myślą, dlatego że to daje nam odpowiedź na pytanie, w którym kierunku mamy dalej iść. My jesteśmy po to, żeby służyć mieszkańcom i robić, to co sobie oni życzą, nawet jeśli to jest wbrew naszym osobistym poglądom - komentował Pawlicki. - Za przykład niech posłuży ruch na rynku. Ja zawsze byłem za tym, by ruch na rynku był, ale radykalna większość mieszkańców jest przeciwna temu. Dlatego też realizujemy to, co chcą mieszkańcy, a nie moje osobiste poglądy. Różnimy się wszyscy i to jest piękne. Bardzo cieszy mnie to, że ponad 90% mieszkańców jest zadowolona z tego, że żyje w gminie Jarocin oraz ze wszystkich inwestycji i działań, które podejmujemy.

Czy odbędą się kolejne konsultacje społeczne?

Na konferencji zostało zapowiedziane, że wkrótce przeprowadzone zostaną kolejne konsultacje społeczne. Tym razem ich przedmiotem będzie basen odkryty. Mieszkańcy mają zostać zapytani o to, co sądzą o jego budowie i w jakim miejscu on powinien stanąć. Konsultacje będą prowadzone przez cały wrzesień.

 

ZOBACZ WIDEO Z KONFERENCJI

 
A co wy sądzicie o wynikach konsultacji społecznych, które przeprowadziła gmina? Dajcie znać w komentarzach
 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy