reklama
reklama

Jarociński batalion będzie świętował. Obchody 78. rocznicy w piątek [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk zaprasza w najbliższy piątek (28 kwietnia) na obchody 78. rocznicy utworzenia jednostki.
reklama

W najbliższy piątek na terenie jarocińskich koszar odbędzie się uroczysty apel. Początek o godz. 11.00.

Po części oficjalnej można, będzie zwiedzić wystawę sprzętu używanego przez żołnierzy z 16. JBRL. Dla najmłodszych zaplanowano "saperską ścieżkę" i tor przeszkód, strzelanie z karabinka oraz malowanie twarzy. Na głodnych czekać będzie żołnierska grochówka. 

Jarociński batalion ma 78 lat. Jaka jest historia jednostki?

Historia jarocińskiego batalionu zaczyna się w roku 1945, ale na stałe w naszym mieście żołnierze osiedli dopiero w 1957 roku. 1 Samodzielny Batalion Inżynieryjno-Lotniskowy - pod dowództwem kpt. inż. Czibizowa - został sformowany w Dęblinie, ponieważ potrzebna była specjalna jednostka, która zajęłaby się odbudową lotnisk zniszczonych podczas II wojny światowej.

Na początku praktycznie nie miał stałego miejsca bazowania, gdyż wykonywał zadania na terenie całego kraju, m.in. w Łodzi - Lublinku i na Oksywiu, gdzie wykonano kompleksową odbudowę bazy lotniczej „Babie Doły”. Latem 1948 roku batalion przeniesiono do Elbląga, ponieważ żołnierze zajmowali się odbudową lotnisk w Ornecie, Gdańsku, Mrągowie i Słupsku. Od roku 1951 jednostka została zreorganizowana i zmieniła nazwę na 16. Batalion Budowy Lotnisk. Żołnierze stacjonowali wtedy w Grudziądzu. Dopiero w 1957 roku przenieśli się do garnizonu, w którym stacjonują do dziś - czyli do Jarocina. W kolejnych latach, w ramach ćwiczeń, batalion wybudował wiele lotnisk dla aeroklubów, m.in. dla Rybnika i Nowego Targu. I to właśnie społeczności tych miejscowości - w dowód uznania - ufundowały naszej jednostce sztandar, który wręczono na jarocińskim rynku 16 grudnia 1962 roku.

Kolejne lata to ciągłe doskonalenie umiejętności żołnierskich i inżynierskich, dzięki czemu wybudowano i rozbudowano wiele lotnisk. Lata 90. przyniosły nowe wyzwania. Żołnierze wielokrotnie pomagali przy pracach na rzecz społeczności jarocińskiej oraz uczestniczyli w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych w regionie - m.in. w 2017 roku w gminie Jaraczewo.

Obecnie batalion - jako nowoczesna struktura w polskiej armii - jest jednostką, która ma za zadanie szybko przywracać zdolność bojową zniszczonych w toku działań wojennych lotnisk. Zgodnie z założeniami, w ciągu 4 godzin ma być w stanie odbudować 1.000 metrów zniszczonej drogi startowej. W związku z tym od 1 stycznia 2004 nazwę jednostki zmieniono na 16. Batalion Usuwania Zniszczeń Lotniskowych. Jednostka jest wyposażona w sprzęt specjalistyczny do budowy powierzchni lotnisk, jak i ciężarówki, spychacze, koparki oraz maszyny drogowe.

Od 1 stycznia 2009 batalion ponownie zmienił nazwę - tym razem na 16. Batalion Remontu Lotnisk. Podlega pod 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. W 2009 roku do nazwy dodano przymiotnik „Jarociński”, a rok później patronem został gen. bryg. Stanisław Taczak. Święto batalionu obchodzone jest co roku 29 kwietnia. Dowódcą jest obecnie ppłk. Jacek Gochno. Warto dodać, że jarocińskich koszarach prowadzone są kursy w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama