reklama
reklama

Jarocin i okolice 20 lat temu. Kwiecień 2003

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin i okolice sprzed 20 lat na zdjęciach. Jak wyglądały obchody Wielkanocy dwie dekady temu?
reklama

Jak wyglądała Wielanoc na Ziemi Jarocińskiej 20 lat temu? Czy nasze tradycje, zwyczaje uległy jakimś zmianom? Obejrzyj naszą archiwalną galerię i przekonaj się sam.

Jarocin i okolice 20 lat temu. Kwiecień 2003

Co w Jarocinie i okolicy działo się w kwietniu 2003 roku? Jak przygotowywano się do Wielkanocy i jak ją świętowano? Oto najważniejsze wydarzenia tamtego czasu. 

Akcja wielkanocnego malowania jaj rozpoczęła się w czytelni „Pod Ratuszem” w Jarocinie z samego rana. Każdy, kto chciał pomalować jajko musiał je najpierw kupić po promocyjnej cenie już od 35 zł. Ponad 8 godzin trwało wielkanocne malowanie jaj. W zabawie udział wzięli samorządowcy, politycy, biznesmeni i ludzie kultury. Udało się zebrać 741 zł na dożywianie dzieci ze szkół z terenów wiejskich. Była to wspólna akcja "Gazety Jarocińskiej", PCK oraz  Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin.

Dwadzieścioro sześcioro dzieci wystąpiło w VII Gminnym Festiwalu Piosenki Przedszkolaków w Nowym Mieście. Do Gminnego Ośrodka Kultury przybyły występujące dzieci oraz ich koledzy i koleżanki ze wszystkich przedszkoli w gminie Nowe Miasto. Jury pod przewodnictwem Bronisława Hyżorka wysłuchało dwudziestu sześciu wykonawców, w tym jednego duetu. Wszyscy mali piosenkarze otrzymali dyplomy i nagrody.

W kościele św. Marcina w Jarocinie wystąpił zespół „Leyenda”. Grupa powstała w 1992 r. dzięki pomocy polskich misjonarzy, którzy przebywali na misji w górskich dorzeczach Amazonki. Muzycy w Jarocinie przebywali po raz pierwszy. Grupę „Leyenda” tworzą rdzenni Indianie z plemienia Keczua, występujący w barwnych indiańskich strojach ludowych. Alberto Gonzal, Raffaelo Soyer i Willi Guilermo Castillo grają przede wszystkim na tradycyjnych instrumentach, m.in. na fletni Pana. W czasie koncertu w Jarocinie można było usłyszeć muzykę misyjno-religijną a także andyjsko-latynoamerykańską. Kilka utworów zostało wykonanych w języku polskim. Pod koniec koncertu zebrano od słuchaczy dobrowolne datki. Część dochodów z koncertów przekazywano na potrzeby misyjne.

W Jarocinie odbyły się też tradycyje drogi krzyżowe.

Znaleźliśmy też archiwalne zdjęcia pewnej wioski z gminy Nowe Miasto. Ktoś poznaje?

Na koniec tradycja znana szczególnie mieszkańcom Ziemi Jarocińskiej. Najbardziej okazałe przemarsze grup przebierańców zorganizowano w Cielczy i Górze. Pochody można było spotkać również w Łuszczanowie, Noskowie, Zalesiu, Golinie i Chrzanie. Były też grupy, które chodziły w tzw. Niedzielę Przewodnią. Tak było np. w Wojciechowie.

W  Wielkopolsce  niedźwiedziowi towarzyszyły w pochodach dyngusowych dziad, baba, koń, diabeł, czasem też czapla lub bocian. Później dołączyli również policjant i kominiarz, czyli postacie niecodzienne w życiu wsi. Mogła też być młoda para. Uczestnicy takiego pochodu  żądali od napotkanych ludzi drobnych datków w postaci jajek, wędlin, czy ciast, płatając im różne figle. Dziad z babą tańczą, kominiarz albo diabeł smarował domowników sadzą, a policjant wręczał “mandaty” za nieistniejące przewinienia.

Poznajecie kogoś na zdjęciach? Piszcie w komentarzach.

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama