Do niedawna przyszli żołnierze mieli do wyboru dwie drogi: zawodową służbę wojskową lub terytorialną. W połowie zeszłego roku pojawiła się nowa możliwość, czyli dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Jednym z miejsc, w których szkolą się osoby, które wybrały tę możliwość jest 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk.
Są wśród nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pierwsza przysięga odbyła się 11 lutego. Kolejną zaplanowano na 18 marca. Przysięgę złożoną na sztandar 16. JBRL poprzedziła inna urtoczystość - wręczenie broni.
"Broń to nieodłączny atrybut żołnierza i sam akt wręczenia jest niewątpliwie bardzo istotną chwilą dla każdego, kto postanowił założyć wojskowy mundur. Dowódca podczas przemówienia szczególnie podkreślił wartość tego wydarzenia. Podczas samego aktu wręczenia, Dowódca wypowiadał słowa „W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń”, a żołnierze odbierając broń dumnie odpowiadali „Ku chwale Ojczyzny”. W jarocińskim batalionie, ostatnia taka okoliczność miała miejsce 12 lat temu. Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej odbierając broń, przyjęli również odpowiedzialność za bezpieczeństwo Ojczyzny. Przez 28 dni żołnierze będą poznawać żołnierskie rzemiosło w ramach szkolenia podstawowego, a zwieńczeniem tego intensywnego okresu będzie złożenie na sztandar przysięgi wojskowej" - czytamy na profilu 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie.
Kto może zostać żołnierzem Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej?
Kandydat musi spełniać takie warunki:
- wiek minimum 18 lat
- polskie obywatelstwo
- wykształcenie co najmniej podstawowe
- niekaralność za przestępstwo umyślne
- nieposzlakowana opinia
- kopię dokumentu tożsamości;
- zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby wojskowej.
- kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.
Osoby, które zgłoszą się do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i zostaną zakwalifikowane, zyskują prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia). Będą miały również prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym) oraz pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska). Na na czas służby rekruci mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie.
Aplikować należy na http://zostanzolnierzem.pl. Szczegółowe informacje można uzyskać na infolinii pod nr. 800180110
W środę przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak będą wyglądały obchody w Jarocinie?
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.