Reklama

Jarocin. Uczniowie szkoły w Cielczy wzięli udział w niezwykłym projekcie

Opublikowano: pt, 4 cze 2021 09:29
Autor: | Zdjęcie: Fot. Organizatorzy

Jarocin. Uczniowie szkoły w Cielczy wzięli udział w niezwykłym projekcie - Zdjęcie główne

Jarocin. Uczniowie szkoły w Cielczy wzięli udział w niezwykłym projekcie | foto Fot. Organizatorzy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Uczniowie szkoły w Cielczy wzięli udział w niezwykłym projekcie proekologicznym. Wyniki ich badań są zaskakujące i posłużą do dalszych analiz.

Reklama

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Cielczy wzięli udział w niezwykłym, proekologicznym projekcie „Cyfrowa mapa dorzecza Warty”.

25 spośród nich zostało podzielonych a dwa zespoły, które zajmowały się: lokalizacją dzikich wysypisk, monitoringiem pogody oraz badaniem zmienności cen artykułów spożywczych.

Jarocin. Uczniowie szkoły w Cielczy wzięli udział w niezwykłym projekcie. Pierwsze zadanie: zlokalizowanie dzikich wysypisk

W ciągu trwającego pół roku badania, uczniowie znaleźli aż osiem dzikich wysypisk, między innymi w lesie w Cielczy, w Mieszkowie czy w okolicach „Zdroju”. Odkryli również, że zwykle wysypiska lokalizowane są na narożnikach działek, w rowach czy na brzegach lasów

- Nastolatkowie znaleźli głównie: cegły, cement, pustaki, folie pobudowlane, czy butelki i opakowania plastikowe - informuje Ludmiła Dziennik, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Cielczy, jedna z opiekunek projektu.

Celem badania nie było zebranie odpadów, ale wyłącznie ich zlokalizowanie.

- Uczniowie musieli odkryć wysypiska, zrobić im zdjęcia, a lokalizację nanieść na cyfrową mapę - dodaje Małgorzata Szczepaniak, która też nadzorowała projekt.

Prezentacja podsumowująca półroczną pracę uczniów i wskazująca lokalizację dzikich wysypisk trafi teraz do sołtysów, gminnych urzędników i spółki ZGO-NOVA, czyli instytucji, które zajmą się usuwaniem nielegalnych wysypisk z terenu gminy Jarocin.

Jarocin. Uczniowie szkoły w Cielczy wzięli udział w niezwykłym projekcie. Drugie zadanie: obserwowanie pogody

W tym samym czasie kolejna grupa projektowa badała zmienność czasową i przestrzenną elementów pogody. Uczniowie analizowali jej wpływ na funkcjonowanie przyrody oraz społeczeństw.

- Musieli notować: temperaturę, kierunek wiatru, wielkość opadów, wilgotność, czy dni z największymi mrozami - wymienia  Małgorzata Szczepaniak.

Na pozór nudne zadanie, jakim wydaje się codzienne, skrupulatne obserwowanie pogody, potrafiło zaskoczyć. - Wszystkich zdziwiły przymrozki, które wyszły nam w kwietniu - wskazuje Ludmiła Dziennik. - Niestety, stacja pogodowa, którą otrzymaliśmy od organizatorów projektu, nie wytrzymała styczniowych mrozów. Badanie udało nam się ukończyć dzięki uprzejmości pracowników Zakładu Gospodarki Odpadami, którzy udostępniali nam dane ze swojej stacji meteorologicznej – zaznacza Małgorzata Szczepaniak.

Dane zebrane przez uczniów zostały wprowadzone na platformę „Cyfrowej mapy dorzecza Warty” i posłużą do dalszych analiz.

Jarocin. Uczniowie szkoły w Cielczy wzięli udział w niezwykłym projekcie. Trzecie zadanie: Badanie ceny produktów

Zaskakujący był także wynik badania przeprowadzonego przez jedną z grup.

- Nastolatkowie otrzymali listę 18 produktów i trzykrotnie, na przestrzeni pół roku, musieli sprawdzić ich cenę. Notowali najniższą oraz najwyższą, obliczali średnią i obserwowali, jak poszczególne kwoty zmieniały się w czasie. Przeprowadzili też specjalna ankietę wśród sprzedawców - tłumaczy Ludmiła Dziennik.

I tu nie zabrakło niespodzianek. Badanie wykazało, że przez ten czas, cena chleba wzrosła o 65%, czekolada zdrożała o 151%, herbata o 148%, a ziemniaki o 35%. Opiekunki projektu nie ukrywają, że same są mocno zaskoczone wynikami tego zadania.

Jarocin. Uczniowie szkoły w Cielczy wzięli udział w niezwykłym projekcie i ciekawym konkursie

Na zakończenie swojej pracy badawczej uczniowie wystartowali też w szkolnym konkursie. Tam mieli za zadanie nadać drugie życie zużytym opakowaniom plastikowym.

- Z butelek stworzyli: pojemniki na długopisy, kielich na kwiaty czy świnkę – skarbonkę - wylicza Małgorzata Szczepaniak.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty wraz z końcem roku szkolnego. Tak samo, jak plastyczna rywalizacja zatytułowana „Drzewo”, w której mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Cielczy.

Dzięki temu w szkole pojawiło się aż 67 prac plastycznych, wykonanych przeróżnymi technikami, nie tylko malarskimi czy rysunkowymi. Uczestnicy konkursu wykonali także prace wyszywane i przestrzenne. Przedsięwzięciu patronowała spółka ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.