Reklama

Niebezpieczne odpady - podpowiadamy co z nimi zrobić

Opublikowano: ndz, 8 lis 2020 15:06
Autor:

Niebezpieczne odpady - podpowiadamy co z nimi zrobić - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Odpady niebezpieczne kojarzone są głównie z przemysłem i niewiele osób wie, że powstają również w naszych gospodarstwach domowych. Takich odpadów nie wolno wyrzucać razem z innymi. Co więc z nim zrobić?

 

Odpady niebezpieczne stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego. Ich unieszkodliwianie odbywać się może jedynie w specjalnie do tego przystosowanych zakładach oraz pod restrykcyjną kontrolą.

 

Co to są odpady niebezpieczne? Zgodnie z ustawą zawierają one jedną z kilkunastu określonych właściwości niebezpiecznych. Są na przykład wybuchowe, utleniające, łatwopalne, drażniące, szkodliwe, toksyczne, czy rakotwórcze.

 

[śmieci z cmentarza też należy segregować - więcej szczegółów na ten temat znajdziesz TUTAJ]

 

To także te, które w swym składzie zawierają nawet śladowe ilości substancji niebezpiecznych, takich jak: rtęć, selen, arsen, chlorany, nadtlenki, fenole, siarczki nieorganiczne, związki cynku, kobaltu, miedzi czy chromu.

 

Tego rodzaju śmieci nie mogą trafiać do kontenerów lub pojemników na zmieszane odpady komunalne, a już na pewno nie powinny zostać porzucone w rowach lub w lasach.

 

Musimy pamiętać, że te odpady, ze względu na właściwości i skład chemiczny, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Mogą też doprowadzić do skażenia środowiska naturalnego.

 

[masz problem ze zużytymi bateriami - co z nimi zrobićdowiesz się TUTAJ]

 

Jeżeli opakowania po olejach samochodowych, puszki po farbach, wiadra po zaprawach trafią do zmieszanych odpadów komunalnych i zostaną przywiezione do takiego zakładu, jak Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie, pierwszym miejscem ich rozładunku jest duża hala wyładowcza.

 

Następnie są przekładane na taśmę, po której wędrują do kabin sortowniczych i zaczyna się proces obiegu odpadu niebezpiecznego w zakładzie - przez prawie wszystkie etapy sortowania. Stanowi to duże zagrożenie nie tylko dla pracowników, ale i środowiska.

 

Muszą zatem zostać poddane specjalnym metodom unieszkodliwiania: biologicznym, fizycznym lub chemicznym. Dlaczego? Ponieważ to one doprowadzają do stanu, w którym ich szkodliwe właściwości zostaną zniwelowane.

 

[wybudowali nowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) - zobacz, gdzie - TUTAJ]

 

Takim unieszkodliwianiem zajmują się wyspecjalizowane podmioty, które neutralizują toksyczne działanie związków i substancji zawartych w odpadach niebezpiecznych.

 

Co zrobić zatem z tego rodzaju śmieciami? Najlepiej dostarczyć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), gdzie zostaną przyjęte za darmo. Należy jednak pamiętać, żeby takie odpady dostarczać w oryginalnych lub dobrze opisanych opakowaniach.

 

ZASADY FUNKCJONOWANIA JAROCIŃSKIGO PSZOK-u

Lokalizacja: ZGO-Wielkopolskie Centrum Recyklingu, Witaszyczki 1a

Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek od 6.00 do 21.00, sobota od 8.00 do 14.00

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.