Reklama

Jarocin. Podpoznańska Mosina będzie przywoziła do nas swoje odpady [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Jarocin. Podpoznańska Mosina będzie przywoziła do nas swoje odpady [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Podpoznańska Mosina będzie przywoziła do nas swoje odpady. To 22 gmina, która przystąpiła do Porozumienia Międzygminnego, które działa przy jarocińskim ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu.

 

We wrześniu ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu uzyskało zmianę tak zwanego pozwolenia zintegrowanego, które umożliwia przyjmowanie i przetwarzanie większej ilości śmieci. Tylko w przypadku zmieszanych (niesegregowanych) jest to zwiększenie z 60 tys. ton rocznie do 95 tys. ton.

 

Pozwala to jarocińskiej spółce przyjąć kolejne gminy do Porozumienia Międzygminnego, które działa przy ZGO i tym samym odbierać śmieci z ich terenu.

 

I tak w ostatnich dwóch miesiącach przyjęte zostały Koźmin Wlkp. i Rozdrażew. Teraz do porozumienia przystąpiła podpoznańska gmina Mosina.

 

Porozumienie ze strony Jarocina podpisał burmistrz Adam Pawlicki, natomiast Mosiny - burmistrz Przemysław Mieloch.

 

Jarocin. Podpoznańska Mosina będzie przywoziła do nas swoje odpady.

Obecnie Porozumienie Międzygminne tworzą 22 gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Żerków, Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl, Borek Wielkopolski, Piaski, Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Książ Wielkopolski, Kórnik, Śrem, Pleszew, gmina Środa Wielkopolska oraz Rozdrażew, Koźmin Wielkopolski i Mosina.

 

- Cieszę się, że kolejne gminy chcą współpracować z Wielkopolskim Centrum Recyklingu. Świadczy to o dobrej pracy instalacji i jej dużym potencjale - podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

 

Rocznie z terenu gminy Mosina odbieranych jest 13,5 tys. ton odpadów, w tym 9 tys. ton zmieszanych.

 

Jarocin. Podpoznańska Mosina będzie przywoziła do nas swoje odpady.

Przystąpienie do porozumienia - w opinii prezesa ZGO-WCR „wiąże się dla gmin z wieloma korzyściami, przy czym niebagatelną rolę odgrywa czynnik ekonomiczny”. Polega on między innymi na niższych kosztach przyjęcia odpadów „na bramie”. A co za tym idzie, możliwość niższych opłat dla mieszkańców.

 

- Gminy członkowskie, które kierują cały strumień odpadów do naszej instalacji komunalnej, zawsze będą miały niższe ceny za zagospodarowanie odpadów. Wynika to z faktu, że gminy te dają spółce przewidywalność strumienia odpadów kierowanego do zagospodarowania i chcą z naszym zakładem współpracować nad rozwojem coraz lepszej selektywnej zbiórki odpadów - stwierdza Witosław Gibasiewicz.

 

Jarocin. Podpoznańska Mosina będzie przywoziła do nas swoje odpady.

Porozumienie daje też możliwość lepszego przygotowania systemu odpadowego na swoim terenie.

 

„Szybko zmieniające się przepisy, wymagające dostosowywania regulaminów i podejmowania stosownych uchwał - z tymi wyzwaniami również łatwiej zmagać się posiadając wsparcie doświadczonych fachowców, którzy pomagają analizować ustawy i rozporządzenia” - czytamy w komunikacie z podpisania porozumienia a gminą Mosina.

 

Przedstawiciele gmin członkowskich mogą także uczestniczyć w szkoleniach i konferencjach. Poza tym są wspomagani w zakresie edukacji ekologicznej. Między innymi poprzez zainicjowane i organizowane przez ZGO - WCR pikniki ekologiczne i konkurs „Region czysty na 6”, do którego przystąpiły 92 placówki ze szkół i przedszkoli z terenu gmin należących do Porozumienia Międzygminnego.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE